SAFF

Dodikova vlada uputila izvještaj UN-u u kojem brani Elmedina Konakovića od SDA

Facebook
Twitter
WhatsApp

Vlada RS-a usvojila je 29. po redu izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a o situaciji u BiH, kojeg je generalnom sekretaru UN-a i zemljama članicama Vijeća sigurnosti uputio Radovan Višković, premijer RS-a.

Ovi izvještaji su slati i ranije, ali nisu bili teme rasprave. Međutim, Rusija ovog mjeseca predsjedava Vijećem sigurnosti i već su počeli dijeliti Viškovićev izvještaj članovima Vijeća.

U izvještaju Vlade RS-a, koji se odnosi na period oktobar 2022-maj 2023. godine, između ostalog se pominje , naravno lažna, opredijeljenost za integraciju u Evropsku uniju i za provođenje neopohodnih reformi na tom putu.

U izvještaju pak nije pomenuta zajednička izjava predstavnika stranaka iz RS-a u kojoj se navodi i da “predstavnici RS-a u institucijama BiH neće odlučivati o pitanjima iz preporuka EU-a o kandidatskom statusu sve dok se u potpunosti i u dijelovima ne izjednači tretman EU-a za oba entiteta”. Ne govori se o izrečenim prijetnjama Milorada Dodika, predsjednika RS-a, o secesiji, razdruživanju, novoj blokadi institucija BiH…

Ponovljen je njihov stav da Christian Schmidt nije visoki predstavnik i da ne trebaju strane sudije u Ustavnom sudu BiH.

U izvještaju se govori i o “regionalnoj integraciji” te inicijativi “Otvoreni Balkan”.

– Sada kada SDA više nije dio Vijeća ministara BiH, Republika Srpska se nada da će se Bosna i Hercegovina pridružiti Otvorenom Balkanu u narednoj godini – dio je izvještaja.

Dodikova vlada posvetila je dio izvještaja za napad na SDA, odnosno u kojem brani Elmedina Konakovića od Stranke demokratske akcije.

“Nažalost, uprkos relativno lošim rezultatima na izborima 2022. godine, SDA i dalje ima znatnu moć. SDA je osvojila najveći broj mandata u Parlamentu FBiH, kao i najveći broj mandata FBiH u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Stranka je takođe blisko povezana sa rukovodstvom Islamske zajednice BiH. SDA, osim toga, ima bliskog saveznika Željka Komšića, tehnički „hrvatskog” člana Predsjedništva BiH, čija su baza podrške gotovo u potpunosti bošnjački birači.

Od formiranja multietničke koalicije na nivou BiH, SDA često prikazuje bošnjačke stranke te koalicije kao izdajice bošnjačkog naroda jer su spremne da sarađuju sa srpskim i hrvatskim strankama na inicijativama koje bi bile od koristi građanima cijele BiH. Nakon što se ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Konaković sastao sa predsjednikom Dodikom u Banjaluci, SDA ga je u štampi žestoko napala, optužujući ga da se „ponižava odlazeći u Banjaluku na noge Dodiku“. SDA je takođe, na sebi svojstven način, nerazumnim zahtjevima blokirala formiranje nove vlade FBiH, do kog je trebalo davno doći. Nažalost, pritisci kadrova SDA doveli su do toga da se Ministarstvo inostranih poslova BiH vrati lošoj navici da iznosi stavove bez saglasnosti Predsjedništva BiH, koje prema Ustavu ima isključivu nadležnost za vođenje spoljne politike BiH”, navodi se u izvještaju.

Kompletan izvještaj možete pročitati ovdje.

(Al Jazeera/Saff)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA