SAFF

Dok Kebo širi laži o zločinima Armije RBiH 30 Srba osuđeno za genocid u Srebrenici

Facebook
Twitter
WhatsApp

Pravosnažna presuda Žalbenog vijeće Haškog tribunala petorici bivših oficira Vojske Republike Srpske za genocid te druge zločine u Srebrenici u julu 1995. godine došla je u vrijeme žestoke velikosrpske propagande o navodnim zločinima Armije RBiH nad Srbima. Mirsad Kebo i njegovi velikosrpski ahbabi danima pokušavaju ubijediti javnost kako je Armija RBiH bila zločinačka organizacija. Međutim, presude izrečene  u Haškom  tribunalu pokazale su pravu istinu o agresiji na Bosnu i Hercegovinu. Pravosnažnim presudama za genocid zatvara se svaki prostor manipulacijama ratnom prošlošću u Bosni i Hercegovini. Ove presude su dokazale da su Bošnjaci bili izloženi istrebljenju od strane srpskog agresora.  Tu istinu ne mogu uprljati nikakve laži Mirsada Kebe i njegovih mentora iz Beograda i Banje Luke.

Za najveći zločin počinjen na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata – genocid – kao i druge zločine koji su prije skoro 20 godina počinjeni nad Bošnjacima Podrinja, dosad je ukupno pravosnažno osuđeno 30 optuženika na ukupno 568 godina zatvora.
Haški Tribunal je za ove zločine pravosnažno osudio ne samo visokorangirane vojne komandante nego i obične vojnike.
Najveću kaznu izrekao je Vujadinu Popoviću, Ljubiši Beari, Zdravku Tolimiru doživotne kazne, Radislavu Krstiću, generalu Vojske Republike Srpske, 35 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja genocida, Dragi Nikoliću je potvrđena kazna zatvora od 35 godina pomaganje u genocidu.Pravosnažno su osuđeni i Dragan Obrenović, Dražen Erdemović, Vidoje Blagojević i Dragan Jokić.
Sud Bosne i Hercegovine je za zločine u Srebrenici, također, osudio više zvaničnika Vojske Republike Srpske.
Na 30 godina zatvora osuđen je Milorad Trbić, bivši načelnik za sigurnost Zvorničke brigade. Osuđeni su i Franc Kos, Stanko Kojić, Vlastimir Golijan i Zoran Goronja.
Sedmorici osuđenih za pomaganje u genocidu, Sud BiH je smanjio kazne nakon što je utvrđeno da je u njihovom slučaju primijenjen Krivični zakon bivše SFRJ, umjesto Krivičnog zakona BiH. 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA