tranka za BiH izražava duboku zabrinutost povodom vijesti da u Banju Luku stižu ruske specijalne snage ”Spetsnaz” pod izgovorom da će raditi na obučavanju tamošnje policije.
“‘Spetsnaz’ su specijalne snage, dio ruskih obavještajnih snaga, te prema tome nemaju nikakve veze sa policijom! Očito je da se radi o samovoljnoj nagodbi između RS-a i Rusije, za što RS nema mandat niti pravo da ispred i u ime države BiH pregovara i dogovara ono što je u nadležnosti države BiH. Ovakvim potezima RS ozbiljno ugrožava sigurnost države BiH i njenih građana”, navodi Amer Jerlagić, predsjednik Stranke za BiH.
Prisustvo ruskih ”Spatsnaz” snaga na teritoriji naše države kvalifikuje kao akt agresije suprotno Rezoluciji Generalne skupštine UN o definiciji agresije, a kako je i usvojeno u međunarodnom običajnom pravu.
“Akt agresije definisan je članom 1, članom 2, te članom 3 (a) Povelje UN-a. Povodom ove situacije obraćamo se članovima Predsjedništva, kao kolektivnog šefa države, da u skladu sa njihovim ustavnim nadležnostima i bez odlaganja ulože formalnu žalbu Vijeću sigurnosti UN-a kojom će se Rusija optužiti za agresiju na našu zemlju u skladu sa ovim odredbama, te da zahtijevaju izvanrednu Sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a po ovom pitanju u skladu sa članovima 34 i 35(1) Povelje UN-a”, zaključuje se u saopštenju koje potpisuje Jerlagić.
Francis Boyle
Profesor međunarodnog prava na američkom Univerzitetu Illinois i nekadašnji agent Bosne i Hercegovine pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu Francis Boyle, u razgovoru za Fenu prokomentirao je vijest da će ruski predsjednik Vladimir Putin poslati “Specnaz” – specijalne ruske jedinice u RS, ovu namjeru predsjednika Rusije ocijenio je, u skladu sa definicijom UN-a o agresiji, kao akt agresije Rusije nad BiH.
– Rečeno je da ruski specijalci dolaze u RS samo da bi obučavali specijalce policije RS-a, ali “Specnaz” su specijalne snage unutar vojske Rusije. Jedna država ne može slati svoje vojne snage u drugu državu bez dozvole vlade, a u ovom slučaju vlasti BiH Rusiji nisu dale takvu dozvolu. Osim toga, RS nema pravo niti ovlast da traži dolazak ruskih vojnih snaga u Banja Luku – smatra Boyle.
Vlastima u BiH preporučio je da hitno predstave ovo pitanje Vijeću sigurnosti UN-a, kao i da ulože žalbu i zahtijevaju hitan sastanak Vijeća sigurnosti.
Također, osvrnuo se i na najave predsjednika RS-a Milorada Dodika o otcjepljenju ovog bh. entiteta krajem aprila, izražavajući bojazan da se to stvarno može dogoditi te istakavši da “ruske specijalne snage dolaze u Banja Luku da bi branile RS”.
Uzimajući sve navedeno u obzir, Boyle je zaključio da se radi o izuzetno opasnoj situaciji te da nije siguran šta će se desiti na sastanku 12. aprila, za čiji je ishod zabrinut.