SAFF

Dva i po mjeseca plutaju morem: Nestale tri brodice koje su prevozile stotine Rohingya izbjeglica

Facebook
Twitter
WhatsApp

Najmanje tri brodice koje su prevozila Rohingya izbjeglice i koje su se dva i po mjeseca nalazila na moru ove sedmice su se izgubila iz vida. Između Malezije, željenog odredišta, i Bangladeša, destinacije odakle su krenuli.

Grupe za prava koje su pokušavale pratiti brodice putem satelita izgubile su ih iz vida. Svaki je brod prevozio stotine Rohingja muslimana koji očajnički traže utočište i koji su prepušteni na milost i nemilost trgovcima ljudima.

“Plačem od žalosti zbog situacije svoje braće i sestara koji još uvijek plutaju u dubokom moru”, rekao je Mohammad Yusuf, glavni imam u jednom od izbjegličkih kampova u Bangladešu, gdje se oko milion Rohingja sklonilo nakon bijega od progona i nasilja u susjednom Mijanmaru.

Brodice su se našla u onome što UN naziva „opasnom igrom ping-ponga s ljudima“. Naime, vlada Bangladeša odbila ih je prihvatiti, tvrdeći da je već primila veliki broj Rohingja i da nosi daleko najveći udio tereta u izbjegličkoj krizi nego bilo koji drugi narod, a Malezija je odbila dopustti da brodice pristanu u njene luke, tako da brodovi nisu imali gdje otići.

Smrtonosni rezultati takvog odbijanja postali su jasni 15. aprila kada je obalna straža Bangladeša spasila još jedan brod Rohingya kojem je spriječeno pristajanje u Maleziji. Gotovo 400 pothranjenih i dehidriranih osoba, od kojih su mnoga djeca, izašli su iz zatočeništva, gdje su ih držali trgovci ljudima.

Agencija Ujedinjenih naroda za izbjeglice, koja je procijenila stanje izbjeglica, nije kvantificirala koliko je Rohingya umrlo na putovanju, rekavši prosto da su „mnogi umrli i bačeni preko broda“. Značajan broj pretrpio je fizičko zlostavljanje od strane trgovaca ljudima, prenose agencije.

Stotine Rohingye umrlo je pokušavajući doći do Malezije gdje su se nadali zaposlenju. Neki su izbačeni iz preopterećenih brodica kad su se putovanja produžila jer su ih države odbile u prihvatiti. Drugi su pokopavani u masovnim grobnicama u džungli kada njihove porodice nisu mogle priuštiti naknade za krijumčare ljudima koje su se naglo povećala tokom putovanja, što je uobičajena taktika krijumčara da izvuku više novca iz trgovine.

Yusuf, imam u izbjegličkom kampu u Bangladešu, kaže da “treba kažnjavati trgovce ljudima, a ne ove nedužne Rohingye”.

Uslovi na brodovima mogu se uporediti s onima na robovlasničkim brodovima iz davnih vremena.

Progon Rohingye pojačao se 2017. godine kada je vojska budističke većine u Mijanmaru pokrenula ono što su dužnosnici Ujedinjenih naroda opisali kao kampanju s genocidnom namjerom.

Stotine hiljada Rohingya prešlo je preko mijanmarske granice u Bangladeš, donoseći sa sobom priče o pogubljenjima i masovnom silovanju.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA