SAFF

Egipatski religijski autoritet osvajanje Konstantinoplja 1453. godine nazvao “okupacijom“

Facebook
Twitter
WhatsApp

Tenzije između Egipta i Turske ne pokazuju znake slabljenja, nakon što je egipatski religijski autoritet, Dar al-Ifta, osmanlijsko preuzimanje grada Konstantinoplja 1453. godine nazvao “okupacijom“.

Izjava je objavljena na stranici Dar al-Ifte na Facebooku, uz atak na turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, kojeg optužuje za korištenje religije za „kolonijalne ambicije“ u inostranstvu.

„Hagia Sophia (Aja Sofija) je sagrađena kao crkva tokom bizantijskog perioda 537. godine i takva je ostala u narednih 916 godine, kada su Osmanlije 1453. okupirale Istanbul (Kostantinopolj), te je pretvorili u džamiju“, tvrdi egipatski autoritet nadležan za religiozne ukaze.

Nakon što je objava izazvala buru na društvenim mrežama, Dar al-Ifta je narednog dana ispravila objavu.

„Nekoliko puta smo dokumentima i dokazima utvrdili da turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan nastavlja koristiti fetve i oružje da u ime religije ustoliči tiraniju kod kuće, te opravda svoje ambicije u inostranstvu u ime navodnog kalifata“, navedeno je.

„Što se tiče osvajanja Konstantinopolja, to je veliko islamsko osvajanje koje je propovijedao Poslanik, neka su Božje molitve i mir na njemu, a izveo ga je veliki sultan Mohammed al-Fateh“, nastavio je, govoreći o sultanu Mehmetu II.

„No, Erdogan nije, niti ima veze sa Mohammedom al-Fatehom“, dodaje se.

Ali Erbas, čelnik turske islamske zajednice, objavu Dar al-Ifte nazvao je „nesretnom i ružnom“.

Ovo nije prvi put da egipatski religijski autoritet optužuje Erdogana za upotrebu religije za nametanje turske hegemonije nad arapskim zemljama koje je ranije Otomansko carstvo koloniziralo.

(Al Jazeera)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA