SAFF

ESI: Schmidt ne treba intervenirati. Nema pravo na to

Facebook
Twitter
WhatsApp

Visoki predstavnik se ne treba petljati u izbor Federalne vlade. To nije njegov posao. Nema ni pravo na to. A nije ni pitanje koje se tiče “provođenja mira”.

“Zapravo, jasno je šta bi OHR trebao učiniti: baš ništa, osim da najavi da se neće uplitati”, stoji u analizi Inicijative za evropsku stabilnost (ESI).

Ova nevladina organizacija sa sjedištem u Berlinu oštro kritizira dosadašnje intervencije Christiana Schmidta u politički sistem Bosne i Hercegovine i zagovara da domaći političari riješe probleme.

Ističu i da je proces formiranja vlasti u BiH nakon izbora, bio mukotrpan i da je nekada i dugo trajao. Ali da je na kraju uvijek postizan kompromis, piše Politicki.ba.

U analizi pod naslovom “Histerija, Bosna i OHR”, oni detaljno objašnjavaju politički sistem u BiH, izbore, za koga se glasa, kako se formira vlast, ko u njoj učestvuje i na kojim sve nivoima postoje parlamenti.

U finalnom dijelu koji se tiče OHR-a, ESI naglašava da činjenica da postoje problemi pri formiranju Federalne vlade uopće nisu razlog za bilo kakvo vanredno stanje.

“Ova kriza nema nikakve veze sa “provođenjem mira”. Stoga, ništa u ovoj situaciji ne opravdava stranu intervenciju. A ipak, za neke strane predstavnike u BiH, ova kriza shvaćena je kao poziv da se provede još jedna autokratska intervencija”, stoji u dokumentu.

Piše i da u BiH postoji jedan stranac, visoki predstavnik, koji se može probuditi i odlučiti da intervenira, promijeni bilo koji zakon, uključujući i ustave. Sve to bez ikakvih demokratskih mehanizama provjere i na način što će jednostavno proglasiti da je takva mjera potrebna zarad “provođenja mira”.

U analizi ESI-a navodi se da se zbog toga dešava da je OHR pod stalnim pritiskom stranih ambasadora, kao i domaćih političkih aktera da nametne nešto što njima odgovara.

Citira se i dio intervjua koji je ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Michael Murphy dao 20. aprila ove godine u kojem govori o ishodu izbora za federalni nivo vlasti.

“Neko bi se mogao zapitati zašto se američki ambasador miješa u formiranje posebne koalicije za jednu od 13 vlada u BiH. Neko se, također, može pitati o vijestima i glasinama u političkim krugovima u Sarajevu da iza zatvorenih vrata američki ambasador izgleda gura brzo rješenje krize u formiranju koalicije kojim bi se, kroz nametanje visokog prestavnika, posebno ukinulo pravo potpredsjednika Federacije da bude uključen u odluku”, piše ESI u svojoj analizi.

(Politicki.ba)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA