SAFF

General Asiri: Iran planira da napadne Saudijsku Arabiju iz Jemena

Facebook
Twitter
WhatsApp

U intervujuu datom arapskoj satelitskoj televiziji «Alarabiya TV», savjetnik saudijskog ministra odbrane general Ahmed Asiri kazao je da je njegova zemlja otkrila da Iran planira ugroziti unutrašnju sigurnost Saudijske Arabije koristeći pogranična područja u Jemenu. To je bio razlog što je Saudijska Arabija poduzela vojnu intervenciju.

General Asiri je objasnio da se strategija iranskog režima u provođenju svojih planova destabilizacije zemalja u regiji zasniva na osnivanju i naoružavanju lokalnih paravojnih formacija koje potom koriste u ostvarenju svojih ciljeva. U proteklih šest ratova koje je milicija Husi vodila protiv legitimne jemenske vlasti evidentna je iranska podrška ovoj miliciji kroz naoružavanje i finansiranje.

Asiri je otkrio da obavještajni podaci potvrđuju da je Iran u jednom trenutku  dnevno plaćao 100 dolara po jednom borcu milicije Husi. Kao i to da je otkriveno prisustvo instruktora Hezbolaha koji su Husije obučavali za izvođenje diverzija i terorističkih djela u Saudijskoj Arabiji.

Suprotstavljanje iranskom planu

Savjetnik saudijskog ministra odbrane je dodao: „Nismo mogli čekati da Jemen postane iranska raketna i vojna baza odakle će ubacivati svoje milicije preko granice u Saudijsku Arabiju i destabilizirati unutrašnjost Kraljevine.“

Milicija Husi ispalila je na Saudijsku Arabiju 48 balističkih raketa, potvrdio je Asiri, dok je ukupan broj balističkih raketa koje su ispalili prema KSA  i na ciljeve unutar Jemena 138. Rakete su, kaže, proizvedene u Sjevernoj Koreji, Kini i bivšem SSSR-u, dok su se iranski stručnjaci brinuli o njihovom održavanju i pripremanju za ispaljivanje.

„Najgore je što je ovo oružje dospjelo u ruke paravojne organizacije, jer države su za korištenje takvog oružja odgovorne pred međunarodnim zakonom i UN-om, a paravojne formacije uopće nisu legitimne, stoga njihovo posjedovanje ove vrste oružja predstavlja veliku opasnost.“, kaže Asiri.

Strategija koalcije prema civilima

Koalicije se mogla odlučiti za klasičnu kampanju vazdušnih udara nakon kojih bi uslijedila operacija kopnenih snaga na podučju cijelog Jemena, kaže Asiri pojašnjavajući da se za ovakvu strategiju nisu odlučili „iz niza razloga od kojih je najvažniji taj da bi to zahtijevalo korištenje okromnog broja kopnenih snaga, a samim time i veliki broj žrtava u redovima vojnika, ali i civila.“

Asiri je kazao da se na granici sa Jemenom nalazi oko 100 hiljada saudijskih vojnika kadrih da za nekoliko dana osvoje cijeli Jemen, „Ali mi želimo da podržimo legitimnu vlast s minimalnim žrtvama na objema stranama i da sačuvamo živote jemenaca. Mi smo poput komandosa koji žele da oslobode taoce od otmičara.“ Zato su, kaže Asiri, koalicione snage odabrale duži put postepeno stežući omču oko vrata Husi milicije. „Danas, svije godine nakon rata, materijalna i vojna pomoć koja im stiže svedena je na minimuma, izgubili su veliki broj iskusnih boraca i vođa. Mnogi posmatrači smatraju da je vrijeme na strani koalicije.“

Zašto rat protiv Husija traje tako dugo?

Gen. Asiri kaže: „Oni koji očekuju pobjedu ne razumiju realnost operacija u Jemenu. Vojna koalicija je tu da pomogne legitimnim jemenskim vlastima, tako da tu nema potrage za pobjedom. Mi želimo postići tri cilja: očuvati državu Jemen, smanjiti rizik za jemenske civile i zaštititi saudijsku granicu. U velikoj mjeri smo ostvarili te ciljeve.“

Postignuća koalicije

„U roku od šest mjeseci od početka operacije «Oluja odlučnosti» 45% teritorija je stavljeno pod kontrolu legitimnih vlasti, nakon dvanaest mjeseci 65%, a nakon osamnaest mjeseci 75%. Danas se jemenska vojska nalazi svega 14 kilometara od međunarodnog aerodroma u Sani, dok su mnoga područja glavnog grada u dosegu njihove artiljerije. Također, oko 85% teritorije Jemena je izvan kontrole Husija.“

Al-Kaida u defanzivi

Odgovarajući na pitanje o tome jesu li vojne operacije koalicije omogućile Al-Kaidi da poveća teritorije pod dvojom kontrolom u Jemenu, Asiri pojašnjava da je grad Mekla koji je dugo patio pod kontrolom Al-Kaide sada slobodan, da je Al-Kaida izgubila oko 800 boraca, od kojih su neki vođe. Dio njih je, kaže, zarobljen i isporučen Saudijskoj Arabiji čiji organi su za njima raspisali međunarodne tjeralice.

Zaštita Saudijske granice

Asiri je u intervjuu iznio statističke podatke koji ukazuju da je broj prekograničnih infiltriranja od početka operacije «Oluja odlučnosti» pao za 86 posto. , u iznosu od oko 2.619 infiltratora mjesečno. Napadi Husija na granične kontrole sa 6 do 10 napada mjesečno svedeni su na jedan napad mjesečno.

Pripremio: Abdullah Nasup

Izvor: Alarabiya TV

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA