SAFF

Glasnogovornik Predsjedništva Republike Turske: Teroristička organizacija DEAŠ i Assadov režim sarađuju

Facebook
Twitter
WhatsApp

Glasnogovornik Predsjedništva Republike Turske, Ibrahim Kalin, izjavio je kako režim sirijskog predsjednika Bešara el-Assada i teroristička organizacija DEAŠ “sarađuju” na slabljenju umjerene opozicije u ratom rastrganoj zemlji.

“Assadov režim i DEAŠ dohranjuju jedno drugo; od barbarizma jednog se okorištava drugo,” ocijenio je Kalin u članku koji je napisao za turski dnevni list Daily Sabah.

“Rade zajedno kako bi oslabili i uništili umjerenu sirijsku opoziciju, a s njom i bilo kakvu nadu za demokratsku i pluralističku Siriju.”

Sirijski režim je odigrao ključnu ulogu u jačanju DEAŠ-a, time što je ciljao na civile, a time i pružao podršku ekstremističkoj grupi, ocijenio je glasnogovornik Predsjedništva.

“Svaka barrel-bomba koju Assad baci na sirijske civile služi kao novi izvor regruta za DEAŠ,” smatra Kalin i dodaje da takvi postupci DEAŠ čine “jačim, a ne slabijim.”

Ruska intervencija

“Svako koristi DEAŠ kako bi opravdao svoju politiku u Siriji i Iraku,” piše Kalin. “Rusija koristi ovu (terorističku) grupu, kako bi podržala Assadov režim, dok Iran i Hizbullah šalju svoje borce pod istim izgovorom.”

“U međuvremenu, Assadov režim neselektivno ubija, navodno u ime ‘borbe protiv terorizma’,” dodao je Kalin.

Glasnogovornik Predsjedništva Republike Turske ne smatra da Assadov režim uistinu želi istrijebiti DEAŠ iz Sirije. Naprotiv, prema njegovom mišljenju, DEAŠ služi Assadovom režimu kao alat, na osnovu kojeg može tvrditi da se bori za “sekularnu Siriju” protiv DEAŠ-ovih ekstremista.

“Međunarodni fokus na DEAŠ omogućava Iranu da skrene pažnju sa njegove podrške jednom od najokrutnijih režima,” napisao je Kalin.

“Okončanje konflikta u Siriji je od krucijalne važnosti za okončanje izbjegličke krize. Međutim, nema riješenja ukoliko se ne uhvatite u koštac sa onim što je srž problema.”

Riješenje, piše Kalin, “leži u jačanju umjerene sirijske opozicije, koja će povesti politički proces u ovoj zemlji, zaštititi sirijski narod i modelirati jednu novu Siriju, čiji temelji su vladavina prava, demokratija, pluralizam i transparentnost.”

Formiranje “zaštićenih zona”, zaključio je na kraju glasnogovornik Predsjedništva, Ibrahim Kalin, “omogućilo bi sirijskom narodu barem neku zaštitu i utoščište od nasrtaja Assadovog režima sa jedne i DEAŠ-a sa druge strane.”

(AA)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA