SAFF

Hadhazy: Orban bi Mađarsku uvukao u rat zbog Dodika

Facebook
Twitter
WhatsApp

Akos Hadhazy, nezavisni zastupnik u mađarskom parlamentu, podijelio je nekoliko članaka na svojoj Facebook stranici citirajući zamjenika ministra vanjskih poslova Mađarske Leventea Magyara koji je rekao da će Mađarska intervenirati ako u Bosni i Hercegovini izbije potencijalni sukob, te da bi mađarska intervencija išla u prilog Miloradu Dodiku i Srbima, objavio je danas Daily News Hungary.

Zastupnik Hadhazy naveo je više novinskih kuća koje su pisale o Magyarovoj izjavi i rekle da će Viktor Orban uvući Mađarsku u rat u Bosni i Hercegovini jer je Dodik putinistički političar, baš kao i Orban.
Također, specijalne mađarske oružane snage (jedinice mađarskog Centra za borbu protiv terorizma) ranije su stigle u BiH. Zvanično, bile su tamo kako bi pomogle u obuci lokalnih policijskih snaga. Međutim, mediji su pisali da im je zadatak bio da izvedu Dodika iz zemlje ako se suoči sa zatvorom nakon prethodno spomenute presude Suda Bosne i Hercegovine.
Hadhazy je podnio pismeno pitanje ministru Szijjartou da li bi Mađarska izvršila oružanu intervenciju u BiH. Sugerisao je da bi poricanje izazvalo bijes predsjednika Rusije Vladimira Putina i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA