SAFF

Hamasa izabrao lidera koji je naklonjen Hezbolahu i Iranu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Nakon izbora Yahye Sinwara za lidera Hamas ponovo je u fokusu odnos ovog palestinskog pokreta otpora sa Iranom. Analitičari se pitaju kojim putem će ići Hamas u narednim godinama i kako će to utjecati na njihov odnos prema Arapima i islamskom svijetu, općenito.

Hamas je u više navrata svoj odnos sa Iranom opisivao kao čvrst. Ismail Haniyeh je svojevremeno izjavio: “Iran odavno podržava palestinski narod i njegov otpor.”

Arapski narodi postavljaju brojna pitanja o Hamasovoj revnosti u prikrivanju politike Irana prema susjednim zemljama. Međutim, veze organizacije s Iranom zapale su u ćorsokak zbog sirijskog rata, kao rezultat Hamasove podrške sirijskoj opoziciji i otvorenog odbijanja iranskog uplitanje u građanski rat.

Osama Hamdan, šef odjela za vanjske odnose u Hamasu, u intervjuu satelitskom kanalu Al-Mayadeen 2014. godine, ustvrdio je da se Hamas “ne svrstava na bilo čiju stranu u sirijskiom sukobu”. Ubrzo nakon toga, Hamasov politički kabinet i vođstvo iz Damaska se preselilo u Dohu, Katar.

Jaz između Hamasa i Teheran se proširio nakon što je u javnost procurio audio-snimak u kojem se čuje kako se Mussa Abu Marzuk, politički zamjenik šefa Hamasa, žali na nedostatak finansijske podrške iz Irana. Ubrzo je iranska medijska mašinerija započela žestoku kampanju protiv Hamasa.

Izbor Sinwara, jednog od osnivača vojnog krila Hamasa, za vođu pokreta donosi novi obrat, s obzirom da se on smatra prohezbolahovom i proiranskom figurom.

Pred Sinwarov izbor na čelo Hamasa, Osama Hamdan sastao se sa iranskim zvaničnicima, u sklopu njegove posjete povodom izražavanja saučešća zbog smrti Hašima Rafsandžanija. Sastanak je imao za cilj poboljšanje odnosa između Hamasa i Teherana.

Pripremio: Abdullah Nasup

Izvor: Alarabiya

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA