U skladu s preporukama Evropske komisije, svima koji odu ratovati na strana ratišta oduzimat će se pasoši kao i onima za koje naše sigurnosne službe procijene kako namjeravaju otići i ratovati u drugim zemljama, odnosno kako su sigurnosna prijetnja BiH ili nekoj drugoj zemlji. Oni kojima bi se pasoši poništili dok su tamo mogli bi i ostati u, recimo, Siriji ili Iraku, sve dok ne bi eventualno bili uhapšeni i deportirani natrag u BiH.
Inicijativa o oduzimanju pasoša onima koji odlaze na strana ratišta došla je iz zemalja članica Evropske unije i podržala ju je Evropska komisija. BiH će se morati ponašati u skladu s politikama Bruxellesa, budući da o tom ovisi naš bezvizni režim.
Evropska komisija je, naime, objavila kako će podržati ideju pojedinih zemalja članica, prije svih Francuske, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva i Danske, da se ponište pasoši i drugi putni dokumenti osobama koje su prijetnja javnoj sigurnosti. Time bi se spriječio odlazak državljana EU-a u ili iz Sirije, Iraka i drugih stranih ratišta.
U BiH je registrirano najmanje 80 građana koji se trenutno bore u sirijskom ratu. Pretpostavlja se da ih je dvadesetak poginulo, dok se oko 40 vratilo u BiH. Direktor Obavještajno-sigurnosne agencije Almir Džuvo godinama ponavlja kako je najmanje 3000 osoba u BiH koje su sigurnosna prijetnja. Svi oni mogli bi ostati bez putnih dokumenata. I Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), u koordinaciji s Tužiteljstvom BiH, kontinuirano prikuplja informacije i saznanja koja se odnose na odlazak državljana BiH na strana ratišta i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama.
Dnevni list