Pripremio: Abdullah Nasup
Jedinice za borbu pritiv terorizma Iračke vojske, danas (ponedjeljak, 31.10.2016) su iz pravca sela Bazwaia, istočno od Mosula ušli u prve dijelove grada sa istočne strane: industrijsku zonu Dževdžali (Gagjali), a potom i u susjednu četvrt El-Kerama (Karama).
Agencija Reuters javlja da su iračke snage danas ušle u četvrt El-Kerama (Karama) i time po prvi put od početka operacije za Mosul, ušle u gradsku zonu.
Reuters prenosi izjavu iračkog oficira, pripadnika jedinice za borbu protiv terorizma, u kojoj kaže da su ušli u Mosul i da trenutno vode borbe u četvrti El-Kerama (Karama District).
Lokalni mediji prenijeli su svjedočenje stanovnika Mosula koji su javili da iz svojih domova mogu vidjeti iračke snage na rubu grada.
Operacija za oslobađanje Mosula od pripadnika IDIŠ-a, započela je 17. oktobra. U njoj učestvuju iračke regularne snage, šiijske milicije Hašd, pešmerga – vojska autonomnog iračkog Kurdistana, a zračnu podršku pružaju međunarodne snage predvođene SAD-om.
Nakon početnih napredovanja, prošle sedmice su operacije obustavljene radi “konsolidacije redova i utvrđivanja pozicija”, jer napredovanje kopnenih snaga nije išlo jednakom brzinom iz svih pravaca, a danas su nastavljene.
Ova operacija, snažno podržana od strane SAD-a, najveća je vojna operacija na tlu Iraka od američke invazije na Irak 2003., i pada Saddama Huseina.
Vojni stručnjaci kazali su da će operacija za Mosul trajati dugo,te se predviđa da bi mogla potrajati od nekoliko sedmica do nekoliko mjeseci.
Operacija se odvija uz dosta kontraverzi: Turska se snažno protivi učešću šiijskog Hašda, čuvenog po činjenju masovnih zločina nad sunijama u svakom gradu i području u koje su ušli; iračka vlada snažno se protivi učešću Turske u ovim operacijama, na čemu je Turska insistirala, ali na kraju, ipak, nije prihvaćeno njeno učestvovanje, iako Turska u mjestu Boašika, nedaleko od Mosula ima svoju vojnu bazu osnovanu nakon ograničene vojne intervencije provedene prije nekoliko mjeseci protiv IDIŠ-a. Pešmerge su zabranile Hašdu da kroz prolazeći kroz njihovu teritoriju ističe sektaška obilježja.
Usljed svega toga, Hašd je najavio da ne namjerava sa svojim jedinicama ući u Mosul, istovremeno usmjerivši djelovanje svojih jedinica prema Tel Afaru, blizu granice sa Sirijom. Tu se pojavio još jedan problem: u Tel Afaru živi značajan broj Turkmena, koji uživaju tursku zaštitu, zbog čega je Erdogan zaprijetio Hašdu “drugačijim odgovorom” ukoliko na tom području bude vršio masakre.
U Mosulu se još uvijek nalazi 1,5 milion civila, a agencije javljaju da je blizu 20.000 napustilo svoja ognjišta od početka operacije, tražeći utočište u izbjegličkim kampovima na području Kurdistana, gdje žive u vrlo tečkim uslovima i u strahu od osvete Jezidijskih vojnih jedinica za zločine IDIŠ-a nad Jezidijskom manjinom.
It's now two weeks since the battle for #Mosul began. Here's Dermot with the latest on the conflict #SNT https://t.co/5rWdeGag80
— Sky News Tonight (@SkyNewsTonight) October 31, 2016