SAFF

Ismail Henia o presudi egipatskih sudova: “Spremni smo prihvatiti sve prijedloge koji će približiti dva bratska naroda”

Facebook
Twitter
WhatsApp

Piše: Semir Imamović
Da Hamas nema samo dobre ratnike i mudžahide, nego i vrsne političare, diplomate, vizionare i državnike pokazao je to potpredsjednik političkog biroa Hamasa Ismail Henia, koji je, reagujući na najnovije optužbe iz Egipta, koje Hamas svrstavaju u red terorističkih organizacija, kazao kako je njegov pokret spreman prihvatiti sve prijedloge koji će dovesti do uspostavljanja boljih odnosa između dvije bratske države, Egipta i Palestine, i pomoći da se premoste politički nesporazumi i razlike.
Kako navodi agencija Anadolija, iz njegovog ureda u Gazzi su potvrdili da je Henia u telefonskom razgovoru sa pomoćnikom sekretara Arapske lige Muhamedom Subejhom izrazio spremnost njegovog pokreta da prihvati sve prijedloge i inicijative koji će ići u spomenutom pravcu. Henia je dodao „da Hamas, zajedno sa drugim oružanim grupama, čini stub palestinskog otpora i da su svjesni da je, od strateške važnosti za ovaj pokret, očuvanje dobrih odnosa sa Egiptom“, te „da se njegov pokret i palestinski narod, nipokoju cijenu, neće miješati u unutrašnja pitanja Egipta i ostalih arapskih država.“ Henia je, također, istakao da je „nacionalna sigurnost Egipta“ jedan od najvažnijih prioriteta Hamasa.
Henia je pohvalio stav pomoćnika sekretara Arapske lige Muhameda Subejha, koji je u izjavi za medije kazao „da Arapska liga ne prihvata presudu egiptaskih sudova, kojom je Hamas proglašen terorističkom organizacijom.“ „Nama kao svearapskoj organizaciji, u rješavanju strateških pitanja, ne trebaju selektivni pristupi u vidu parcijalnih sudskih presuda, nego sveobuhvatni pristup, koji će odražavati konsenzus svih Arapa“ – naglasio je Subejh.
Podsjećamo, Sud u Kairu, je u prošlu subotu, po hitnom postupku, donio presudu kojom se Hamas proglašava terorističkom organizacijom. Isti sud je 31. janura, terorističkim, proglasio i vojno krilo Hamasa, „Ketaib Izzuddin el-Kassam“.
Odbacajući optužbe egipatskih medija o umješanosti Hamasa u vojne operacije na Sinaju, Henia je rekao: „Hamas nema nikakve veze sa bilo kojom vojnom formacijom unutar Egipta, a naročito ne sa formacijama na Sinjaskom poluotoku, koji graniči sa našom državom. Naše oružje je usmjereno isključivo prema izraelskom okupatoru.“
Ova odmjerena, uravnotežena i nadasve pomirijuća izjava Ismaila Henie može poslužiti kao primjer muslimanskim političarima, (vojsko)vođama, intelektualcima i daijama kako se vodi narod i država, i kako se rješavaju međumuslimanski sporovi. Iako akteuelna egipatska vlast ima izrazito neprijateljski stav prema Hamasu i Muslimanskom bratstvu, kojem, ovaj pokret, pripada, i iako je Egipat jako malo uradio za Palestinu i Gazzu u odbijanju izraelske agresije, rukovodstvo Hamasa je spremno preći preko svega toga i pružiti ruku pomirenja zvaničnom Egiptu, jer je svjesno da dobri odnosi sa komšijskim arapskim državama, makar ih vodile i ovakve vlasti, nemaju alternativu i da su kakva takva garancija opstanka i Hamasa, i palestinskog naroda i slobodnih palestinskih područja.
Da su Muslimani imali više Henia, zapravo istinskih lidera, koji problemima pristupaju vizionarski i strateški, sigurno bi bili izbjegnuti mnogi krvavi i sveuništavajući ratovi koji se trenutno vode u muslimanskim državama.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA