SAFF

Iz Mostara na Dan Armije RBiH poručeno: Da nije bilo otpora, ne bi bilo ni nas ovdje

Facebook
Twitter
WhatsApp

Odavanjem počasti šehidima i poginulim borcima Armije RBiH danas je, u organizaciji Koordinacije temeljnih boračkih udruženja HNK na mostarskim Šehitlucima, upriličena manifestacija obilježavanja 26. godišnjice formiranja Armije RBiH.

Prema riječima predsjedavajućeg Skupštine HNK , ratnog komandanta Armije RBiH Šerifa Špage, ovaj datum u historiji BiH jedan je od najvažnijih datuma, odmah poslije Dana državnosti i Dana nezavisnosti.

– Oružane snage RBiH kasnije su odbranile BiH, stvorile preduslov da se potpiše Dejtonski sporazum i da se BiH integrira u mirovnom procesu. Nažalost poslijeratni proces ide sporije. Mi smo ipak optimisti i vjerujemo da će buduće generacije živjeti u demokratskoj državi – poručio je Špago.

Osim što je značajan za cijelu BiH, 15. april je značajan posebno za Mostar i Hercegovinu.

– Od mahalskih jedinica, odreda i četa je nastala vojska. Taj čin stvorio je preduslove za armijske jedinice na ovim prostorima, koje su se stavile pod jedinstvenu komandu za odbranu BiH. To je posebno došlo do izražaja 1993., nakon napada HVO-a – dodao je Špago.

Ratni komandant 41. motorizirane brigade Armije BiH i nosilac priznanja „Zlatni ljiljan” Esad Humo kazao je kako već par dana razmišlja „jesmo li i kako smo trebali i jesmo li pogriješili, ali ne na početku već u ovih posljednjih 20 godina“.

– Ne smijemo zaboraviti. Da nije bilo otpora, ne bi bilo ni nas ovdje. To je jedina utjeha – poručio je Humo.

Armija RBiH je nakon Washingtona i Daytona otišla u historiju, ističe Semir Drljević Lovac, mostarski ratni komandant.

– Armija je od početka imala jedan jedinstven cilj, a to je jedinstvena, nedjeljiva, održiva država, ravnopravnih građana i naroda. Današnju godišnjicu obilježavamo u hladu mogućeg trećeg svjetskog rata ili se veliki igraju s nama pa sve redom prepadaju – govori Drljević.

S druge strane, Armija je u potpunosti izvršila svoj zadatak, dodaje, jer je cilj bio jedinstvene oružane snage.

– Danas imamo mnogo udruženja. Svi trune, drobe, imamo spiskove, divljake… Odgovorno tvrdim, bio sam komandant bataljona koji je i u ovo vrijeme imao informatičara. Imali smo i službu za automatsku obradu podataka. Imali smo računare sa svim podacima o svim vojnicima. Svaki vojnik u brigadi imao je karton. Nije mi jasno šta se kasnije dogodilo – poručuje Drljević.

Obučavali smo kadrove i smatram da smo vremenom postali preopasni, dodaje Drljević, pa su odmah započeli pregovori o primirju.

– Smeta nam što svako sebi daje zapravo da mlati s našom zastavom, da je veže sa zastavama osušenim u Haagu. Zaštiti ćemo armijsku zastavu. Danas nam je nose neprijatelji – naglasio je.

Priča o Armiji RBiH je priča o BiH, istinskim patriotima i ljubavi prema domovini, o Bosancima i Hercegovcima, znanim i neznanim herojima, gazijama, malim ljudima koji su prije 26 godina čuli zov domovine i bez adekvatnog naoružanja i opreme u farmericama i patikama, odazvali se i stali u odbranu domovine. Priča o Armiji RBiH je i priča i o šehidima, palim borcima i ratnim vojnim invalidima, odnosno o svima koji su dio sebe ugradili u slobodu i budućnost BiH. S ponosom se sjećamo svih njih, evociramo uspomene, a s posebnim pijetetom prisjećamo se onih koji nisu s nama, poručeno je sa mostarskih Šehitluke.

Izvor: Faktor

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA