SAFF

Iz povijesti islama: Dogodilo se 11. i 12. ramazana

Facebook
Twitter
WhatsApp

Priredio: Abdusamed Nasuf Bušatlić

Poštovani čitaoci, dragi postači!

Želeći da vam uljepšamo ovaj mubarek mjesec ramazan i da vam njegove noći i dani budu ispunjeni što korisnijim sadržajima, odlučili smo da vas upoznamo sa bogatom ramazanskom poviješću, prije svega islamskom ramazanskom poviješću, ali i poslaničkom poviješću općenito, tako što ćemo svakodnevno na našem portalu objavljivati najvažnije događaje koji su se desili u ramazanskim danima kroz povijest.
Naravno, najznačajniji ramazanski događaj, općenito, svakako je objavljivanje Kur'ana, pa je logično da to prvo i spomenemo. U mjesecu ramazanu Muhammed, a.s., poslat je kao posljednji Allahov poslanik, kada mu je došao melek Džibril, a.s., dok je on boravio u pećini na brdu Hira i objavio mu pet prvih ajeta sure El-Alek:
1. Čitaj, u ime Gospodara tvoga Koji stvara,
2. stvara čovjeka od ugruška!
3. Čitaj, plemenit je Gospodar tvoj,
4. Koji poučava peru,
5. Koji čovjeka poučava onome što ne zna.”
Potvrđuje to i 185. ajet iz sure El-Bekara: “U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz Pravog puta i razlikovanje dobra od zla.”

11. ramazana

1. Pleme Sekif primilo islam
Jedanaestog ramazana, 630. h.g., došla je kod Muhammeda, s.a.v.s., delegacija iz plemena Sekif i primili su islam. Naime, njihov vođa bio je Urve ibn Mes'ud koji se sreo s Poslanikom, s.a.v.s., nakon Bitke na Hunejnu i nakon opsade Taifa, a prije nego je Muhammed, s.a.v.s., ušao u Medinu, i primio je islam. Nakon toga tražio je dozvolu od Poslanika, s.a.v.s., da se vrati svom plemenu Benu Sekif i da ih poziva u islam. Oni su mu se suprotstavili i ubili su ga. Kasnije su se pokajali i nakon što su uvidjeli svoju pogrešku otišli su kod Muhammeda, s.a.v.s., jedanaestog ramazana i primili islam. Muhammed, s.a.v.s., poslao je s njima Ebu Sufjana i Mugiru ibn Šu'bu da poruše njihove idole u Taifu.
2. Ubijen Seid ibn Džubejr
Jedanaestog ramazana, 95. h.g. (714. godine po Isau, a.s.) Hadžadž ibn Jusuf ubio je poznatog islamskog učenjaka i pobožnjaka iz druge generacije (generacije tabiina), Seida ibn Džubejra.
3. Ebu Muslim el-Horosani – agitator u korist Abbasija
Jedanaestog ramazana 129. h.g. (25. maj 747. godine po Isau, a.s.) Ebu Muslim el-Horosani počeo je u Horosanu agitovati u korist Abbasija (potomaka Poslanikovog, s.a.v.s., amidže Abbasa), a protiv zvanične emevijske dinastije koja je ubrzo doživjela svoj kraj.

12. ramazana

1. Ahmed ibn Tulun postao guverner Egipta
Dvanaestog ramazana 254. h.g. (3. septembar 867. godine po Isau, a.s.) Ahmed ibn Tulun je došao u Egipat kao abasijski guverner a ispred namjesnika Iraka Bayik Beya. Ahmed ibn Tulun je inače sin turskog roba koji se kasnije istikao kao mudžahid i vojskovođa, pa je u vrijeme abasijskog halife Mutevekkila postavljen za komandanta specijalnih snaga. On je u Egiptu vladao praktično kao samostalni vladar, pa je za kratko bio osnovao i dinastiju Tulunida. Izgradio je grad Al-Qatta'i koji je i danas poznat po svojoj velikoj džamiji koja je dobila ime po Ahmedu ibn Tulunu.
2. Umro islamski učenjak Ibnul-Dževzi
Dvanaestog ramazana 597. h.g. (1201. godine po Isau, a.s.) umro je veliki islamski učenjak Ebu-l-Feredž Abdurahman ibn Ali ibn Muhamed ibnu-l-Dževzi, u islamskoj literaturi poznat kao imam Ibnu-l-Dževzi. Njegovo porijeklo seže do prvog pravednog halife Ebu Bekra, r.a., jer su obojica iz porodice, odnosno plemena Et-Temim. Iza sebe je ostavio više od 300 kapitalnih djela iz različitih islamskih oblasti.
3. Požar u Poslanikovom s.a.w.s. mesdžidu po drugi put
Dvanaestog ramazana, 1481. godine po Isau, a.s., po drugi put je izgorio Poslanikov, s.a.v.s., mesdžid u Medini. Naime, toga dana na Medinu je pala obilna kiša uz jaku grmljavinu tako da je grom udario u jednu munaru ubivši tom prilikom glavnog muezina Šemsudina ibn Hatiba. Usljed toga došlo je do požara koji je uzeo desetak ljudskih života, uništio krov i zidove mesdžida i u kojem je izgorjelo mnoštvo knjiga i Kur'ana.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA