SAFF

“Iza napada u proruskoj regiji Moldavije stoje ruske specijalne službe”

Facebook
Twitter
WhatsApp

Ministarstvo unutarnjih poslova Moldavske otcijepljene regije Pridnjestrovlje, koja je pod kontrolom proruskih separatista, objavilo je jutros sopćenje u kojem tvrdi da su napadnuti iz Ukrajine.

‘Sinoć je na nebu iznad sela Kolbasna u regiji Ribnica viđeno nekoliko dronova, lansirani su iz Ukrajine. Jutros je pucano s ukrajinske strane u smjeru pridnjestrovskog naselja Kolbasna’, navodi se u sopćenju ministarstva te dodaj da se u Kolbasni nalazi jedno od najvećih skladišta municije u Evropi.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da ruske ‘specijalne službe’ stoje iza serije eksplozija u proruskoj otcijepljenoj regiji Moldavije Pridnjestrovlje.

Ruska vlada u regiji izdala je ‘crvenu uzbunu’ protiv terorizma, no Ukrajina tvrdi da je to iscenirani plan Rusije ‘pod lažnom zastavom’ i ​​pokušaj da destabilizira regiju i proširi sukob.

Prethodno je glavni savjetnik predsjednika Putina rekao da su govornici ruskog jezika u Moldaviji ugnjetavani – isti izgovor kojim Rusija opravdava invaziju na Ukrajinu.

U otcijepljenoj regiji Moldavije stacionirano je 1500 ruskih vojnika, a strahuje se da bi mogli otvoriti novi front na zapadu Ukrajine ili dati Moskvi izgovor da se ‘progura’ sve do Moldavije.

Šta je Pridnjestrovlje i zašto je važno za Rusiju?

Samoproglašena republika Pridnjestrovlje, koja ima svoj ustav, vojsku, valutu i zastavu, ali je nikada nije priznata od strane međunarodne zajednice, mogla bi biti uvučena u ruski rat u Ukrajini, piše CNN.

Kako navodi CNN, visoki zvaničnik ruske vojske je prošle sedmice izjavio da vojska ima za cilj “potpunu kontrolu” nad istočnom regijom Donbasa i južnom Ukrajinom, te kako je cilj osigurati pristup Pridnjestrovlju, teritoriji u susjednoj Moldaviji.

Pridnjestrovlje je uska teritorija veličine oko 4.163 kvadratnih kilometara između Ukrajine i ostatka Moldavije gdje živi oko pola miliona ljudi od kojih većina priča ruski.

Pridnjestrovlje je proglasilo nezavisnost od bivše sovjetske republike Moldavije nakon dvogodišnjeg rata (1990-1992) koji je izbio tokom raspada Sovjetskog Saveza.

Rusi su podržali ovaj potez ali nisu nikad priznali ovo područje kao nezavisnu državu. Sukob između moldavske vlade i separatista okončan je prekidom vatre 1992. godine, ali je još od tada u Pridnjestrovlju ostalo oko 1.500 ruskih vojnika.

Izjava Minnekaeva, u kojoj se izlaže ruska strategija za “drugu fazu” rata, izazvala je zabrinutost u Moldaviji, te su vlasti pozvali ruskog ambasadora na razgovor.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA