Partije Albanaca sa juga Srbije prvi put će na parlamentarnim izborima učestvovati ujedninjene, na zajedničkoj izbornoj listi. Njihovi lideri priželjkuju tri, umesto jednog poslaničkog mandata u trenutnom sazivu. Do toga ih, procenjuju, može dovesti visoka izlaznost simpatizera uz nisku izlaznost ukupnog broja birača.
Da se albanske partije iz Preševa, Bujanovca i Medveđe na listi „Albanska demokratska alternativa – ujedinjena dolina“ udruže, pristalo je pet od ukupno šest albanskih partija. Glasove svojih birača udružiće Partija za demokratsko delovanje, Alternativa za promene, Demokratska partija, Pokret za demokratski progres i Grupa građana Pokret za promene. Van koalicije ostala je samo Demokratska partija Albanaca.
Jedan od inicijatora njihovog zajedništva jeste ministar spoljnih poslova Albanije Gent Cakaj, koji je sa predstavnicima ovih stranaka u januaru održao sastanak u Tirani, a podrška stiže i od kosovskih političara.
„Bili smo na tom sastanku da napravimo jednu zajedničku listu i mislim da je to dobro za političke partije Albanaca. Kad bismo bili razdvojeni, ne bismo mogli da dobijemo više od jednog, a sad očekujemo da imamo tri poslanika u srpskom parlamentu“, kaže Agip Arifi, predsednik Demokratske partije iz Bujanovca.
Ovo je prvi sporazum među političkim strankama Albanaca.
„Svaka politička stranka je doprinela, prvo da se sakupe potpisi, a nakon toga smo odlučivali ko će da bude prvi, drugi, treći“, rekao je Arifi.
Ideja da se stranke ujedine postojala je i ranije, ali je uvek, kaže sagovornik Anadolu Agency (AA), bilo mnogo problema.
„Nismo se mogli dogovoriti o bitnim stvarima. Svaka partija je htela da dobije prvo ili drugo mesto, tako da se nisu gledali neki kriterijumi, nego je svaka na svoj način pokušala da postavi svoj interes. Ovoga puta, kada je pao dogovor, uzeli smo u obzir situaciju na terenu i mesta na listi odredili u odnosu na to koliko stranka ima odbornika u Bujanovcu, Preševu i Medveđi“, objašnjava Arifi.
Pošto su pripadnici albanske nacionalne manjine, na poziv političkih lidera, masovno bojkotovali prethodni popis stanovništva 2011. godine, njihov precizan broj u Srbiji se ne zna.
„2015. godine smo napravili analizu zajedno sa predstavnicima Evropske unije i Ambasade SAD-a i, čini mi se, došlo je do statistike da u tim opštinama živi oko 55.000 Albanaca. Ali, oni žive i u Beogradu, Novom Sadu, Subotici, pa tačan broj nemamo“, priča Arifi.
Nada se da će što više njih 21. juna iskoristiti pravo glasa.
„Ako narod izađe na izbore, dobijamo najviše tri mandata u srpskom parlamentu. Mi se nadamo da će oni, pre svega, braniti interese albanske nacionalne zajednice, a takođe da doprinesu da što pre Srbija uđe u Evropsku uniju“, rekao je Arifi.
Njihov prioritet bio bi, kaže, da „Albanci dobiju onoliko prava koliko ih ima srpska zajednica na Kosovu“.
„Mi ne tražimo nešto više, ali ni manje. Ima mnogo stvari, ali mislim da, što se tiče obrazovanja, kulture, privrednog razvoja, nije baš onako kakva je situacija sa Srbima na Kosovu“, smatra Arifi.
Njega na listi za poslanike nema jer na lokalnim izborima, koji će biti održani uz parlamentarne i pokrajinske, učestvuje kao kandidat za predsednika Opštine Bujanovac. Ovu funkciju je u periodu od 2002. do 2016. godine, uz prekide, obavljao punih 10 godina, odnosno dva i po mandata. Očekuje da će na mestu gradonačelnika sada smeniti Šaipa Kamberija, lidera Partije za demokratsko delovanje, koji je nosilac zajedničke liste „ujedinjene doline“.
Na parlamentarnom nivou – zajedništvo, a na lokalnom – suparništvo.
„Što se tiče onoga što se vidi na terenu, naša stranka biće prva u Bujanovcu. Mi smo napravili program, daćemo prednost privrednom razvoju, znamo situaciju u celoj zemlji, ne samo u Bujanovcu. Čini mi se, ove poslednje četiri godine… Dosta je ove vlasti koja treba za deset dana da ide kući i da odmara malo. Nije uspela ništa što se tiče privrednog razvoja da uradi“, priča Arifi.
Na lokalnim izborima u Bujanovcu pet albanskih partija učestvuje zasebno, uz dve srpske i dve romske partije. Da je, s druge strane, jedinstvo albanskih stranaka na parlamentarnim izborima dobra politička odluka, smatra i predsednik Nacionalnog saveta Albanaca Ragmi Mustafa.
„Ovo je prvi put da izlaze na ovakav način na parlamentarne izbore sve političke partije Albanaca iz Preševa, Bujanovca i Medveđe. Ono što je bitno, da su pod podrškom Tirane dostigli zajednički dogovor i time je data podrška da albansko stanovništvo izađe na glasanje“, ističe Mustafa.
Dodaje da je to važno za politički život u Preševskoj dolini, a aktuelnu političku situaciju naziva „vanrednom za Albance“.
„Pri pragu smo nekog finalnog rešenja koje bi trebalo da proizađe iz dijaloga Kosova i Srbije i u tom dijalogu bi trebalo da se otvore sve moguće teme između Beograda i Prištine i nađe rešenje u kojem bi bile zadovoljene sve strane. Nekoliko puta sam javno rekao da ne možemo imati dobre susedske odnose između Prištiine i Beograda ako u tom odnosu ne bude most Preševska dolina“, kaže Mustafa.
Smatra i da se „na Balkanu ne može naći mir dok se ne usvoje jedinstveni standardi tretiranja nacionalnih manjina“.
Pravo da na parlamentarnim izborima izabere jednu od 21 izborne liste, na izborima 21. juna imaće 6.583.665 birača u Srbiji. Glasanje će biti organizovano na 8.386 biračkih mesta, a glasački listići štampaju se na 12 jezika. Lista „Albanska demokratska alternativa – ujedinjena dolina“ nalazi se pod rednim brojem 16.