Lideri SDA i HDZ-a Bakir Izetbegović i Dragan Čović potpisali su sporazum o održavanju izbora u Mostaru, odnosno o novom izbornom modelu i izmjenama Statuta Grada Mostara, prenosi portal Faktor.ba.
Također, potpisan je i drugi sporazum, o Izbornom zakonu. Sporazumi su potpisani u prisustvu predstavnika međunarodna zajednice.
Mostarci su ovaj sporazum čekali 12 godina, kako bi mogli birati predstavnike vlasti u svome gradu, a nakon današnjeg dogovora Mostar više nije “grad-slučaj”.
Nakon potpisivanja sporazuma o održavanju izbora u Mostaru, te o Izbornom zakonu, novinarima su se obratili predsjednici SDA i HDZ-a Bakir Izetbegović i Dragan Čović.
– Pobjednici su građani i glasači u Mostaru – rekao je Izetbegović, dodajući kako je ovo dobar dan za taj grad i Bosnu i Hercegovinu..
Kako je rekao, radi se o dogovoru da se pokuša ponovo izbalansirati etnički i građanski princip, što je Dejtonski princip.
Izetbegović je kazao da će prihvaćeni model pratiti proporcionalno broj glasača po izbornim jedinicama. Prema njegovim riječima, bitan je dogovor o Statutu, kojim će se osigurati da se Mostarom rukovodi, odnosno vlada zajedno.
– To znači mnogo blokada, usporavanja procesa, ali u ovom času je tako. Ne znam da li će ova generacija političara dočekati normalniji Statut, ali neka buduća hoće – izjavio je Izetbegović.
Dodao je i kako će Srbi u Mostaru dobiti kvalitetnu poziciju i da će biti “jezičak na vagi”.
Izetbegović je, govoreći o drugom postignutom sporazumu, o Izbornom zakonu, rekao da su SDA i HDZ dali komotan rok od godinu dana da se uklone i sve vrste diskriminacija koje se odnose na narod i građane.
– Presuda Ustavnog suda u predmetu Ljubić, Komšić, presuda Suda u Strazburu, koje afirmiraju građanski princip. To neće biti lako, ali nije nemoguće uz pomoć prijatelja, eksperata Venecijanske komisije. Zadali smo rok od godinu dana da to riješimo – kazao je Izetbegović.
Kad je riječ o postignutom sporazumu o Izbornom zakonu, Čović je kazao da se njime dvije strane obavezuju na otvaranje pregovora o izmjenama Izbornog zakona koje se odnose na izbor članova Predsjedništva i popunjavanje Doma naroda.
(Faktor)