Saudijska Arabija želi da kupi 100 borbenih aviona pete generacije KAAN od Turske, otkrio je ovih dana turski list Milliyet.
Petu generaciju borbenog aviona KAAN razvila je Turkish Aerospace Industries (TUSAS). KAAN je prvi borbeni avion pete generacije proizveden u Turskoj, ima za cilj zamijeniti aktuelnu flotu turske vojske. Avion je sposoban za borbu zrak-zrak s oružjem nove generacije i preciznim udarima iz unutrašnjih nosača oružja pri supersoničnoj brzini te pruža povećanu borbenu snagu uz pomoć AI i neuronske mreže.
Šef Uprave za odbrambenu industriju Turske Haluk Gorgun sastao se prošle sedmice sa pomoćnikom ministra odbrane Saudijske Arabije Khalidom Bin Husseinom Al-Bayarijem, zajedno sa komandantom Kraljevskih saudijskih zračnih snaga Turkijem Bin Bandarom Al-Saudom. Sastanak je bio u Istanbulu.
Izraelski list Maariv citirao je visoke zvaničnike koji su rekli da bi ‘taj potez mogao promijeniti regionalnu ravnotežu snaga i ojačati sunitski savez’. Dodaje se da potez Saudijske Arabije dolazi u svjetlu odbijanja SAD-a da Kraljevini daju napredne avione F-35.
Izraelski istraživač turskih pitanja na Jerusalemskom institutu za strategiju i sigurnost, Shai Eitan Cohen Yenrozhek, rekao je: ‘Ovo zapravo ukazuje na to da dvije sunitske zemlje produbljuju svoje odnose, suprotno svim očekivanjima da bi se mogle sukobiti u Siriji.’
Yenrozhek je u intervjuu za hebrejske novine Maariv objasnio da su Turska i Saudijska Arabija uspjele prevladati svoje razlike od 2021. godine zatvaranjem dosijea ubijenog novinara Jamala Khashoggija, što je doprinijelo postepenom poboljšanju odnosa između njih.
On je dodao da je ovaj dogovor dokaz razvijanja boljih odnosa, posebno u trenutku kada su očekivanja Izraela ukazivala da bi se Turska i Saudijska Arabija mogle sukobiti zbog različitih interesa u regionu.
Yenerjek posebno naglašava zabrinutost da bi kupovinom turskih aviona Saudijska Arabija smanjila ovisnost od Sjedinjenih Američkih Država.
Istakao je da bi diverzifikacija izvora oružja mogla omogućiti Saudijskoj Arabiji da usvoji nezavisniju vanjsku politiku, što bi moglo smanjiti dominaciju SAD-a nad vanjskom politikom Kraljevine.
Yenerjek je mišljenja da su Turci “superiorni u svojoj vojnoj industriji kao izvoru prihoda, i da znaju kako ovdje pružiti uslugu”, dodajući da turski proizvodi, u odnosu na američke ili izraelske proizvode, imaju mnogo niže cijene, zbog čega su atraktivna opcija za mnoge zemlje, bilo na Bliskom istoku, Africi ili zemljama trećeg svijeta.
Ovaj izraelski istraživač je još istakao da je turska kompanija Baykar kupila staru italijansku kompaniju, što će indirektno omogućiti Turskoj da se vrati proizvodnji dijelova za F-35. On je nastavio, „Čak i kroz ovaj dogovor, oni će ponovo moći da isporučuju komponente za projekat F-35, što znači da će proizvodnja biti u Italiji, a ne u Turskoj, ali se indirektno Turska vratila proizvodnji dijelova za F-35.”