SAFF

Izraelski analitičari pozivaju na podršku saudijskom miroljubivom nuklearnom programu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Izraelski list Israel Hayom objavio je članak koji potpisuju izraelski vojni analitičar i bivši pukovnik izraelske vojske Ron Tira i dr. Joel Guzansky, stariji istraživač u Nacionalnom institutu za istraživanje sigurnosti (INSS)

Autori članka navode kako bi se bojazni od saudijskog nuklearnog programa trebale neutralizirati u saradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama, te da saudijski nuklearni program u miroljubive svrhe treba podržati, ali pod uslovom da bude podložan strogoj američkoj kontroli.

„Saudijska Arabija paralelno razvija dva nuklearna programa, jedan je javni i poznat, dok je drugi obavijen velom tajne“, navode autori i dodaju: „Ove godine, satelitski snimci su pokazali da je Saudijska Arabija uz vanjsku pomoć izgradila prvo postrojenje za proizvodnju dalekometnih raketa zemlja-zemlja, i nuklearni istraživački reaktor.“

„U septembru 2019. odlazeći američki ministar energetike Rick Perry potvrdio je da su se vodili razgovori o američkoj pomoći za razvoj saudijskog nuklearnog projekta. Perry je izjavio da stranke namjeravaju potpisati sporazum, ali službeni Rijad je rekao da se neće obavezati na to da neće obogaćivati uranijum“, navode autori uz napomenu da se uranijum može koristiti u miroljubive svrhe, ali i za proizvodnju nuklearnog oružja.

„Interes S. Arabije za nuklearni put nije nov, a s njim i strah da se pod određenim okolnostima može okrenuti vojnom nuklearnom programu. Ova zabrinutost postala je definitivna u martu 2018., kada je saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman prvi put javno i izričito izjavio da će, ukoliko Iran stekne vojnu nuklearnu sposobnost, Kraljevina učiniti isto. Dakle, glavni motiv saudijskog nuklearnog razvoja, čak i ako nema vojnu dimenziju, je sigurnost“, pišu izraelski autori.

Ostalo je nejasno da li je Bin Salman mislio na to da će do nuklearnog oružja doći kroz vlastitu proizvodnju ili će ga nabaviti od Pakistana ili neke druge države, navodi se u članku uz napomenu da je nuklearni sporazum potpisan s Iranom samo povećao agresiju Teherana prema zemljama u regiji i nije zaustavio dugoročne nuklearne ambicije teheranskog režima.

Na kraju, autori iznose stav da je saudijski razvoj civilnog nuklearnog programa, bez vojne dimenzije, također u neskladu s interesima Izraela, iako dvije zemlje imaju vrlo dobre odnose i saradnju na različitim poljima. „Ako se stvari posmatraju u širem kontekstu, Izraelu je u interesu da spriječi svaku arapsku zemlju, bez obzira koliko dobre odnose imao s njom, da se domogne nuklearnog oružja, zbog straha od moguće promjene orijentacije ili prijateljstva, usljed preokreta politike (na primjer, u slučaju pada režima)“, zaljučili su izraelski autori.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA