Ministarstvo vanjskih poslova Izraela u srijedu je ukorilo svog ambasadora u Albaniji, koji je također odgovoran i za odnose sa Bosnom i Hercegovinom, zbog njegovog miješanja u unutrašnje poslove ove balkanske države, javljaju izraelski mediji.
Kako navodi Haaretz, ukor je došao dvije sedmice nakon objave dokumenta u kojem ambasador podržava kontraverzni plan izbornih reformi u BiH kojem se protivi lokalna vlast, a podržavaju je nacionalističke stranke.
Premijer Yair Lapid, koji je također i izraelski ministar vanjskih poslova, naredio je da ambasador Noah Gal Gendler bude ukoren nakon objave Haaretzovog uredničkog teksta u kojem se traži premijerska reakcija nakon „novog dna izraelske diplomatije“.
„Po uputama premijera i ministra vanjskih poslova Yaira Lapida, generalni direktor Ministarstva vanjskih poslova Alon Ushpiz ukorio je izraelskog ambasadora u Albaniji i BiH zbog njegovog ponašanja u slučaju koji je opisan u dnevnom listu Haaretz“, navodi se u saopćenju Ministarstva.
Izborni plan
Dokument Ambasade koji je u središtu kontraverzi objavljen je kao odgovor na izborni plan koji je promovirao Ured visokog predstavnika, navodi Haaretz i dodaje kako kritičari predloženih izmjena izbornog zakona smatraju da bi one minimizirale politički utjecaj Jevreja, Roma i drugih manjina.
Na upit ovog lista da prokomentiraju protivljenje jevrejske zajednice predloženim izmjenama – kojima bi se konsolidirala moć etnonacionalističkih stranaka – izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova je odgovorilo kako je stava da će to zaštititi lokalne Jevreje.
Tada su iz Ministarstva naveli kako se u spornom dokumentu izražava „podrška očuvanju prava jevrejske zajednice u državi“ i da je on napravljen „nakon lokalne inicijative za promjenu izbornog zakona i straha da bi rasprave o tome naštetile tim pravima“.
Haaretz: Novo dno izraelske politike na Balkanu
Iako je izraelska javnost mislila kako je odlaskom Benjamina Netanyahua sa mjesta premijera došao kraj vezama i romansama sa europskim nacionalistima, dokazalo se kako se prevarila, navodi se u uredničkom članku izraelskog lista Haaretz gdje se ukazuje na odnose sa Bosnom i Hercegovinom.
“Neki su Izraelci pomislili kako je sa okončanjem vladavine Netanyahua okončana groteskna romansa naše zemlje sa reakcionarnim, ultranacionalističkim, antimuslimanskim i nekada čak i antisemitskim pokretima u Evropi: primjer toga su odnosi sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom koji je poznat po napadima na jevrejskog mađarsko-američkog milijardera i filantropa Georgea Sorosa, kao i po slavljenju pronacističkog mađarskog lidera iz Drugog svjetskog rata Milosa Horthyja“, navodi utjecajni izraelski list.
Kritike i jevrejske zajednice
“No, ispostavilo se kako je ova pretpostavka preuranjena. Ne dešava se svaki dan da viši zvaničnik evropske države optuži Izrael za ‘suludu’ intervenciju u tamošnjoj politici koja se ‘teško pojmi’. Ipak, to se desilo sa Bosnom i Hercegovinom ovog mjeseca. Izraelska ambasada u Albaniji, koja pokriva diplomatske odnose na Balkanu, objavila je neuobičajen memoradum u kojem se izražava prijedlog o promjenama bh. izbornog zakona iako ta promjena donosi povećanje ovlasti najreakcionarnijih lidera“.
Dalje Haaretz spominje ministricu vanjskih poslova BiH Biseru Turković koja je kazala kako je spomenuti dokument u suprotnosti sa stavom bh. vlasti. I mala zajednica bosanskih Jevreja je kritizirala izraelsku pristranu reakciju, dodaje se u tekstu.
“Bosanska muslimanska manjina smatra kako Izrael intervenira na nedobrodošao način i u domaćoj politici staje na stranu hrvatskih nacionalista koji promoviraju izbornu reformu koja njima ide u korist, a na štetu muslimanskog stanovništva. Kako je bivši bh. ministar Haaretzu ogorčeno rekao: ‘Antagoniziranje države sa muslimanskom većinom u Europi, koja ima dugu historiju zaštite jevreja i jevrejskog naslijeđa, ne može biti u interesu Izraela“, piše uredništvo Haaretza.
Oružje u rukama srpskih vojnika
Dodaje se kako je „odlukom da podrži prijedlog, Izrael stao na stranu političke stranke koja odbija osuditi zločine hrvatskog fašističkog režima iz Drugog svjetskog rata – režima koji je podržavao nacističku Njemačku i bio odgovoran za ubistva desetaka hiljada jevreja“.
„Izrael ima kompliciranu historiju odnosa sa ultranacionalističkim liderima balkanskih država. Podržao je embargo na oružje UN-a tokom tamošnjih ratova 1990-ih, ali su razni izvještaji, objavljeni proteklih godina, pokazali kako je izraelsko oružje nekako našlo put do srpskih snaga koje su masakrirale bosanske muslimane. Detalji o tome su i dalje pod zabranom objave, opravdani strahom od ‘nanošenja štete izraelskim vanjskim odnosima i sigurnošću’.“
“Ipak, pod premijerom Yairom Lapidom, koji je i ministar vanjskih poslova, Izrael je pao na novo dno na Balkanu. Izraelska ambasada sada radi protiv interesa i želja lokalne jevrejske zajednice uz saradnju sa desničarskim populistima i tjera muslimanske prijatelje. Sve ovo treba biti crvena linija izraelske vanjske politike, ako ništa zato što se naredni američki predsjednički izbori približavaju“, zaključuje se u tekstu Haaretza.
(Saff/Al Jazeera)