SAFF

Jemen: Zašto je Saudijska Arabija tako vojno nemoćna pred Husijima?

Facebook
Twitter
WhatsApp

Može se desiti da jača vojska izgubi rat makar dobijala bitke, ukoliko ne ostvari vojni cilj zbog kojeg se angažirala. Isto tako, slabija vojska može spriječiti jačeg protivnika da okonča bitku, time što će težište borbe prebaciti u njegovu zemlju.

Lahko se odluta od borbenih ciljeva, ako se ima pretjerano pouzdanje u vlastite vojne potencijale.

Sve ovo možemo vidjeti u jemenskom ratu.

Jemenski rat pokazao je da su saudijske snage, uprkos ogromnoj tehnološkoj nadmoći, manje efikasne od emiratskih, u izvođenju vazdušnih i mornaričkih napada. Međutim, razlog emiratske prednosti i primjene NATO standarda u gađanju ciljeva vjerovatno je angažiranost stranih plaćenika.

S druge strane, Husiji su i dalje sposobni da uznemire svoje protivnike artiljerijskom vatrom, raketiranjem, upadima i izvršavanjem napada na teritoriji Saudijske Arabije

Husiji su od 2015. do danas ispalili više od 150 balističkih raketa na ciljeve u Saudijskoj Arabiji. Međutim, nisu njihove dalekometne rakete ono čega se stvarno plaše donosioci odluka u Rijadu. Ono od čega stvarno strepe su upadi Husija na teritoriju Kraljevine i mogućnost da tokom nekog od svojih upada napadnu neki saudijskig grad blizu granice sa Jemenom, što bi Husiji iskoristili da prikažu saudijsko vođstvo kao nesposobno da brani svoju zemlju i građane.

Saudijski savez ostvario je određeni uspjeh u područjima duž obale Crvenog mora, gdje Husiji nisu imali podršku lokalnog stanovništva i gdje je savez radio sa domaćim kopnenim snagama, ali borbe u planinskim predjelima, gdje se Husiji vrlo dobro snalaze, koštat će saudijski savez mnogo više nego dosadašnji rat. To je zato jer će za izvođenje operacija u planinskim predjelima zahtijevati angažiranje velikog broja kopnenih trupa i veliku kompaktnost snaga koje se bore protiv Husija, koju do sada nismo vidjeli.

S obzirom na rast raketne moći Husija, može se očekivati povećanje političke opasnosti, ali i povećanje troškova u borbi protiv ove terorističke grupe.

Taktika saudijskog saveza koja se bazira na dugoročnoj opsadi nema mnogo izgleda za uspjeh. Za očekivati je da će se dotok naoružanja i vopjne opreme Husijima od strane iranskog režima nastaviti, a Husiji će biti posljednji koji će osjetiti težinu saudijske opsade, čije posljedice će za nedužne civile biti katastrofalne.

Šta je mjerilo uspjeha u jemenskom ratu?

Ako je jasno proklamirano da je vojni cilj rata u Jemenu pod vođstvom KSA i UAE, poraz Husija, povratak Hadijeve vlade u zemlju, prekid iranskog utjecaja u regiji, osiguravanje saudijskih pograničnih gradova, onda je za proglašavanje pobjede potrebno ostvariti ove ciljeve. Međutim, iako su snage saudijskog saveza prodrle u ovu siromašnu zemlju i u velikoj mjeri uništile njenu infrastrukturu, da bi sve krunisali kreiranjem jedne od trenutno najtežih humanitarnih kriza na svijetu, njihov rat u Jemenu se pretvara u svojevrsni „saudijsko-emiratski Vijetnam“. Ove dvije zemlje potrošile su milijarde dolara, širom Jemena razmjestile veliki broj vojnika i stranih plaćenika, ali ono za što su se nadali da će biti brza pobjeda pretvorilo se u katastrofu s više dimenzija.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA