SAFF

Kako Iran može profitirati od ubistva saudijskog novinara Jamala Khashoggija

Facebook
Twitter
WhatsApp

Autor: Abdulrahman Al-Rashed / Preveo: Abdullah Nasup

Od početka krize zbog ubistva Jamala Khashoggija, Iran se suzdržava od davanja bilo kakvog službenog komentara ili zauzimanja službenog stava, iako iranski mediji pomno prate slučaj. Službeni Teheran za sada šuti i prati razvoj situacije. Do sada nisu pokazali neprijateljski odnos prema Saudijskoj Arabiji, ostavljajući vrata otvorena za sve opcije.

Ipak, to što je Saudijska Arabija stjerana u kut, ide na ruku Iranu, posebno u svjetlu strogih američkih sankcija protiv iranskog režima. Krizu nastalu zbog ubistva Hašukdžija i turski pritisak na Saudijsku Arabiju, Teheran vidi kao dar s neba.

Teheran želi tri stvari: da SAD povuče sankcije protiv iranskog režima; da Rijad uskrati podršku Trumpovoj administraciji u projektima protiv Irana, kako bi ti projekti doživjeli potpunu propast; i želi da kriza zbog ubistva Khashoggija oslabi Saudijsku Arabiju, a time i promijeni regionalnu ravnotežu snaga, kako bi Teheran mogao da nastavi svoju hegemoniju u Iraku, Siriji, Libanu i Jemenu.

Saudijska Arabija smatra da je njihov odnos sa SAD-om strateški i da će tako ostati bez obzira na razlike ili sporove, koji uključuju i odbijanje službenog Rijada da sarađuje sa SAD-om u invaziji na Irak. S obzirom na obostrane interese Saudijske Arabije i SAD-a, ono kroz što sada prolazi Saudijska Arabija nije ništa drugo nego oluja u šoljici, bez obzira šta o tome govorili mediji.

Iran je svjestan da će Saudijska Arabija na kraju izaći iz ove neugodne situacije, i zato Teheran želi da iskoristiti nastalu krizu na drugačiji način od Turske. Vjerovatno da se približe ili Washingtonu ili Rijadu. No, saudijsko-američki odnosi su strateški, a Saudijska Arabija nije uvjerena da Iran može biti miran susjed.

Međutim, postoji prostor za manevar bez potkopavanja većih interesa. Teheran može biti zainteresiran za poboljšanje odnosa sa Rijadom iz razloga koji nisu vezani za krizu nastalu ubistvom Khashoggija. Iran je nedavno shvatio da, iako je pobjedio u Siriji, može izgubiti u Iraku, što se jasno može vidjeti iz rezultata posljednjih izbora. Osim toga, rat u Jemenu nije Teheranu donio ono što su dobili u Gazi i južnom Libanu.

Dakle, ako Iran želi postići konstruktivno rješenje u Jemenu, ovo može biti pravi trenutak. Rješenje može uključivati ​određenu političku participaciju Husija, iranskih saveznika.

U politici, krize često stvaraju prilike. Iran, koji je trenutno pod sankcijama, sasvim je svjestan toga.

Abdulrahman Al-Rashed je bivši generalni direktor satelitske televizije Al-Arabiya TV, bivši glavni urednik dnevnog lista Asharq Al-Awsat i sedmičnika Al-Majalla.  Kolumnist je u dnevnim novinama Al-Madina i Al-Bilad.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA