SAFF

Koliko IDIŠ može biti opasan nakon poraza u Mosulu i Rakki

Facebook
Twitter
WhatsApp

Autor: Salman Dossari

Nakon uzastopnih poraza i sve izvjesnijeg gubitka Mosula i Rakke IDIŠ pokušava da sačuva ono malo što mu je ostalo. Tačno je da ova teroristička organizacija još uvijek kontrolira velika geografska  prostranstva, ali ta kontrola je sve labavija i teritorija se permanentno smanjuje, jer je organizacija izgubila ogromne ljudske, materijalne i organizacione resurse.

Prava opasnost IDIŠ-a, zapravo, nije u njihovom hilafetu kojeg su uspjeli uspostaviti 2014. godine., jer je on nastao u nenormalnim uslovima kao rezultat nerealnih ambicija jedne grupe ljudi, i od samog njegovog nastanka bilo je samo pitanje vremena kada će nestati. No, s obzirom da je IDIŠ ideologija, prava opasnost krije se u budućoj rascjepkanosti organizacije u manje terorističke organizacije i grupe širom svijeta; grupe koje će anarhično stanje i nestabilnost u regiji dobro koristiti za nastavak svog djelovanja. Svijet će se i dalje s vremena na vrijeme suočavati s njihovim krvavim napadima, dok god Bliski istok bude nestabilna regija.

IDIŠ će možda u Siriji i Iraku doživjeti potpuni poraz, ali to ne znači da će njihove nasilne akcije prestati, jer kraj rata nije uvijek početak mira i sigurnosti. U globalnoj borbi protiv IDIŠ-a ne smije se smetnuti s uma da je ova organizacija bila, i još uvijek je, pionir u zloupotrebljavanju socijalnih mreža i internetskih komunikacija za ostvarenje svojih ciljeva. Žalosno je vidjeti da IDIŠ-ova propaganda ne trpi toliko poraza i gubitaka koliko trpi na klasičnim bojnim poljima, iako bi virtuelne bitke, barem teoretski, trebale biti lakše od onih pravih, koje IDIŠ redovno gubi. Svejedno je da li je razlog tome nemar velikih kompanija koje posjeduju te društvene mreže, tek IDIŠ-ov hilafet, iako u stvarnosti sve manje, u virtulenom svijetu se „širi i opstaje“. To, svakako, otežava borbu protiv organizacije jer njeni mediji i dalje su u stanju da privlače pristalice i inspiriraju ih za bezumna djela, sve to zahvaljujući društvenim mrežama. Ko bi rekao da će stvarne bitke na bojnom polju, biti lakše nego one virtuelne?!

Britanski ministar odbrane, koji predviđa da će za nekoliko sedmica Rakka biti potpuno opkoljena i da će započeti bitka za njeno osvajanje, kazao je kako će poraz IDIŠ-a u Mosulu i Rakki biti početak kraja ove organizacije.

Nema sumnje da će organizacija kao „država“ nestati sa scene, nakon učestale vojne kampanje na teritorije pod njezinom kontrolom. Ali, problem je što će još neko vrijeme ovo ostati jedna od najkrvoločnijih organizacija na svijetu. Nakon što prestane egzistirati u ovoj formi, IDIŠ će se rasparčati na brojne manje organizacije inspirirane tom ideologijom koje će djelovati u različitim dijelovima nestabilnim područjima, kao i u virtuelnom svijetu.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA