SAFF

Komadant Azova želio se boriti za Srbe na Kosovu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Jedan od komandanta Vojske Jugoslavije na Košarama Ljubinko Đurković u prvom svjedočenju u javnosti 2014. godine o sada već čuvenoj bici izjavio je da su u okviru internacionalnog odreda dobrovoljaca bilo i boraca iz „zapadnog dijela Ukrajine“, piše Balkanska bezbjednosna mreža.

Kako saznaje Balkanska bezbjednosna mreža od učesnika borbi, tada je šest Ukrajinaca bilo u redovima Vojske Jugoslavije na prvoj liniji fronta na Prokletijama. Niko ih nije povezivao sa bilo kakvom političkom organizacijom i Ukrajinci su se pokazali kao dobri borci.

Najviše stranih dobrovoljaca bilo je iz Rusije. Ukrajinci su bili u takozvanom Internacionalnom odredu koji je činilo tridesetak boraca iz više evropskih zemalja (Velike Britanije, Švedske, Finske, Francuske).

Tada student historije i član desničarske organizacije Andrej Bilecki, odlučio je da sa“grupom idealista ode na Kosovo, jer mu je to izgledao kao rat hrišćanske zemlje protiv islamskog faktora”. Međutim, kako je Bilecki posvjedočio u jednom intervjuu, kada su on i i njegovi prijatelji prikupili sve papire i odnijeli ih u ambasadu SRJ-a “Srbi su odustali”.

Zanimljivo je da su ukrajinski zvaničnici osudili NATO bombardovanje, pokušavali da budu posrednici u mirovnim pregovorima između SR Jugoslavije i NATO-a. Ipak, posrednici su na kraju bili Marti Ahtisari i ruski diplomata Viktor Černomirdin.

Ukrajina 1999. godine nije ustupila vazdušni prostor NATO-u za bombardovanje SRJ. Poslije bombardovanja ukrajinski vojnici bili su u sastavu poljskog kontigenta i pod komandom Vojske SAD-a.

Od samog početka misije KFOR-a ukrajinski bataljon bio je stacioniran u opštini Štrpce, gdje su većinsko stanovništvo činili Srbi, a tokom ljeta 1999. u tu opštinu izbjegli su i Srbi iz Prizrena i Uroševca.

Prema svjedočenjima lokalnog stanovništva, ukrajinski pripadnici KFOR-a zaštitili su lokalne Srbe od navodnog napada OVK-a u ljeto 1999. godine, tako da je ova srpska enklava opstala do današnjih dana.

Jugoslovensko-ukrajinska saradnja se nastavila i poslije rata. Još jedan zanimljiv detalj je i da je general-potpukovnik Jovan Milanović, akter špijunske afere Binel koji je obavještajno djelovao u Briselu od početka 1995. do kraja 1998. godine, dobio počasni čin general lajtanta Oružanih snaga Ukrajine i to 2000. godine „zbog zasluga u zaštiti ustavnog poretka Ukrajine“.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA