Nakon pisma iz NATO štaba u BiH, da je učešće bilo kojeg pripadnika Oružanih snaga BiH u bilo kojem dijelu programa Dana Republike Srpske neustavno, Ministarstvo odbrane BiH stopiralo je svoju odluku o angažmanu Oružanih snaga BiH.
Izmijenjena je prvobitna odluka prema kojoj će sada vojni orkestar OSBiH moći učestvovati samo 8., ali ne i 9. januara ( U odluci koju je potpisala ministrica Marina Pendeš, a sluganski podržao Sead Jusić stajalo je da će vojni orkestar OSBiH učestvovati u polaganju vijenaca poginulim vojnicima VRS, NOR-a i civilnih žrtava rata 8. januara i na svim ceremonijama 9.januara kada je Dan RS-a).
Kada je u pitanju angažman počasne jedinice OSBiH, Ministarstvo odbrane očekuje očitovanje Predsjedništva BiH.
Brigadna generalica Giselle M. Wilz, komandantica NATO Štaba Sarajevo, navela je danas u saopštenju da je u ovom slučaju institucionalni i pravni okvir jasan.
“Sistem pukova, uključujući i Treći (Republika Srpska) pješadijski puk, uspostavljen je sporazumom sva tri konstitutivna naroda kako bi se kreirao odobreni mehanizam za njegovanje posebnih naslijeđa i tradicija. U skladu s dogovorenim, sve aktivnosti pukova moraju se odobriti kroz lanac komandovanja koji je definisan zakonima i propisima u oblasti odbrane. Ministrica odbrane je bila u pravu kada nije odobrila učešće OS BiH u aktivnostima 9. januara. Pripadnici OS BiH su položili zakletvu da će braniti ustavni poredak BiH; osim toga, Zakon o odbrani jasno kaže da aktivnosti koje su u suprotnosti sa Općim okvirnim sporazumom za mir predstavljaju osnov za smjenu s dužnosti. U ovom trenutku, učešće bilo kog pripadnika OS BiH u bilo kojem dijelu programa “Dana Republike Srpske” 9. januara predstavljalo bi kršenje Zakona o odbrani: prema zakonu, te osobe bi podlijegale disciplinskim mjerama, uključujući i otpust iz vojne službe. Njihovi postupci bi se mogli razmatrati i u kontekstu Aneksa 1A Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH”, stoji u saopštenju brigadne generalice Giselle M. Wilz, komandanice NATO Štaba Sarajevo.