SAFF

Koronavirus na Bliskom istoku

Facebook
Twitter
WhatsApp

Alžir i Maroko zatvorili su granice i aerodrome. U Alžiru je naređeno obustavljanje rada škola i bolnica i zatvaranje džamija. U obje zermlje zabilježeno je desetine slučajeva zaraženih; u Alžiru je objavljeno pet smrtnih slučajeva u Maroku dva.

Globalni kolaps cijena nafte teško će pogoditi alžirsku ekonomiju, jer nafta čini oko 90% njenog izvoza.

Škole, džamije, restorani, kafei, pozorišta i svi neesencijalni poslovi, u Maroku su zatvoreni od ponedjeljka, a kralj je osnovao fond vrijedan milijardu i po dolara za poboljšanje zdravstvene infrastrukture i poboljšanje medicinske njege.

U Tunisu nisu zabilježeni smrtni slučajevi, ali se 3000 osoba nalazi u karantinu. Uvedeno je skraćeno radno vrijeme.

Alžir i Tunis pridružili su se apelu UN-a za humanitarnim primirjem u Libiji zbog virusa COVID-19.

U Libiji su, također, zatvorene granice, aerodromi i luke.

U Egiptu je objavljeno 196 slučajeva zaraženih, 15. marta, vlada je donijela odluku da se na dvije sedmice zatvaraju sve škole, univerziteti ,kina, pozorišta, a svi sportski događaji su otkazani.

Turska

U Turskoj je oblajvljeno 98 slučajeva zaraženih, a problematična turska ekonomija će također pretrpjeti značajne štete. Vladina odluka da ne stavi u karantin preko 20 hiljada osoba po njihovom povratku sa umre, naišla je na krtiike medija. Ipak, vlada je naredila karantin za 10 hiljada osoba u Ankari i Konji.

Škole i javni prostori poput pozorišta, kafića, restorana, zatvoreni su na dvije sedmice, u džamijama su otkazani namazi u džematu, ali su džamije otvorene za individualno obavljanje namaza.

Levant i Irak

Sirijska vlada konstantno poriče postojanje slučajeva zaraženih virusom, a doktor koji je preko društvenih mreža objavio da postoje slučajevi zaraženih, promptno je uhapšen i natjeran da javno demantira svoju izjavu. Ipak, pakistanske vlasti objavile su 13. marta da je kod nekoliko zaraženih u Karačiju virus otkriven neposredno nakon njihovog dolaska iz Sirije.

Nakon 427 potvrđena slučaja zaraženih u Izraelu moglo bi doći do formiranja vlade nacionalnog jedinstva kako bi se izborilo sa koronavirusom. Ironično, pandemija koja zaustavlja život širom svijeta,  mogla bi donijeti novi politički život Benjaminu Netanyahuu.

Nakon trinaest godina nečovječne izolacije i blokade, Gaza je najranjivije mjesto na Bliskom istoku. Hamasova vlada naredila je zatvaranje dva granična prijelaza.

Na području Palestinske samouprave potvrđena su 44 slučaja zaraženih, dok je oko 6.900 u karantinu.

U Iraku je objavljeno 154 slučaja zaraženih i 12 smrti vezanih za virus. U utorak su nametnuta stroga ograničenja putovanja, šesatodnevni policijski sat u Bagdadu i šestodnevno zatvaranje svih aerodroma. Zemlja niti ima sredstava niti operativnih kapaciteta da se bavi valom potražnje za intenzivnu njegu.

Iran

U Iranu je oko 1.000 ljudi umrlo, dok je 17.000 zaraženo od virusa i to je treća najzaraženija zemlja u svijetu. Dužnosnici Teherana sedmicama su lagali i negirali da se u Iranu još početkom januara pojavio virus.

Ova sklonost Teherana da uvijek prvo poriče postojanje problema, kao i da se, kada konačno prizna, ne zna nositi s tim, govori dvije stvari: prvo, teheranski režim konstantno dezinformira javnost; drugo, u zemlji se još vodi sukob između dvije struje o pitanju kakav odnos Iran treba imati s ostatkom svijeta.

Zarif je krenuo u lobiranje za pet milijardi dolara zajma od MMF-a.

Kriza sa širenjem korona virusa pokazuje da je Teheran konstantno šizofreničar kada je u pitanju njegovo mjesto na na međunarodnoj sceni i dužnosti i pogodnosti koje proizlaze iz toga.

Afganistan i Pakistan

Sve do nedavno, broj slučajeva u obje zemlje bio je nizak, kao i javna svijest i briga. Većina početnih slučajeva u dvije zemlje su iznjeglice ili šiijski hodočasnici koji su s evratili iz Irana. Afganistan je zatvorio granicu sa Iranom, a Pakistan sa Afganistanom i Iranom. Obje zemlje imaju slabu zdravstvenu infrastrukturu pa bi se mogla očekivati humanitarna katastrofana.

Zaljevske zemlje i Jemen

Svih šest članica Organizacijeza saradnju zaljevskih zemalja poduzela je agresivne mjere u suočavanju sa pandemijom. Zatvoreni su restorani, barovi, saloni, suspendirane ceremonije vjenčanja, ograničena je posjeta javnim okupljalištima uključujući dvorane. Oman i UAE su zabranili okupljanja u džamijama, crkvama i politiestičkim hramovima. UAE je psolao pomoć Iranu u vidu 32 tone medicinskih pomagala, uključujući rukavice i medicinske maske. Ekonomija zaljevskih zemalja je značajno ugrožena, ne samo padom cijena nafte, nego i ogromnim smanjenjem zračnog i morskog saobraćaja, otkazivanjem turističkih aranžmana. No, ukoliko kriza potraje duže, to bi najviše moglo utjecati na Saudijsku Arabiju. Saudijci su već zaustavili posjete za obavljanje umre, a neizvjesno je obavljanej hadža koji ove godine pada u avgustu. Hadž nije bio suspendiran za vrijeme pandemije iz 1918., kada je Meka bila pod kontrolom Hašemita i očekivati je da će Al-Saudi  bez sumnje biti neskloni  njegovom ovogodišnjem otkazivanju.

Jemen je u posebno ranjivoj situaciji. I vlada i pobunjeni Husiji su najavili korake ka sprečavanju širenja virusa. Škole, univerziteti, kopnene granice, luke i aerodromi su zatvoreni. No, ovoj siromašnoj zemlji sa lošom zdravstvenom infrastrukturom, iscrpljenom i uništenom ratom, prijeti katastrofa ukoliko vlada i pobunjenici ne premoste svoje neprijateljstvo i započnu koordiniranu borbu protiv pandemije.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA