Priredio: Abdusamed Nasuf Bušatlić
Na konferenciji pod nazivom: ”Kuda ide Arapski zaljev?”, a u sklopu godišnjeg kongresa islamsko-američkih organizacija u gradu Chicagu, saudijski novinar i publicista Džemal Hašugdži rekao je da je “Pravi razlog zaljevske krize revolucija pod nazivom ”Arapsko proljeće” i da je zaljevska kriza podijelila države zaljeva i formirala nove zaljevske saveze.”
Haškadži je rekao da je prisutnost oko 25.000 turskih vojnika u Kataru razljutilo Saudijsku Arabiju i njene saveznike, ističući kako je jedina sila koja može spasiti Zaljevsko vijeće za saradnju, američka uprava. Haškadži je objasnio da je kriza ozbiljno narušila jedinstvo Zaljeva i mora se riješiti jer su posljedice nejedinstva ogromne. Naglasio je da je odnos između država zaljeva i Irana postao jednostran i da ne postoji jedinstvena politika naspram Irana. Tako je Katar prisiljen održavati vezu s Iranom zbog plina, iako se suprotstavlja Iranu i njegovoj intervenciji u Siriji i Jemenu, te sa Saudijskom Arabijom snažno podržava legitimnost vlasti u Jemenu.
Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein i Egipat prekinuli su veze s Katarom, 05. juna, 2017. godine, tvrdeći da Katar pomaže terorizam, a zatim su mu nametnuli kaznene mjere za koje Doha tvrdi da se time krše međunarodni zakoni.
Doha je kategorički odbila optužbe za podršku terorizmu, optužujući zaljevski kvartet da nastoji nametnuti tutorstvo nad katarskim nacionalnim odlukama i prisiliti Katar da se odrekne svog suvereniteta.