SAFF

Mehmedović: Bošnjaci su majorizirani, u državnim institucijama ih je 800 manje

Facebook
Twitter
WhatsApp

Šemsudin Mehmedović poslanik u Predstavničkom domu PSBIH obratio se novinarima i govorio o nacionalnoj strukturi rukovodstva državnih odnosno policijskih službenika i zaposlenika u institucijama BiH i poštivanju zakonskih odredbi.

“Kao što vam je poznato zatražio sam podatke o nacionalnoj zastupljenosti u institucijama BiH, detaljna analiza pristiglih odgovora iz 75 državnih organa pokazala je da su podaci poražavajući po pitanju Bošnjaka.
Analizom je dokazano da je jedini narod koji je majoriziran Bošnjački na nivou BiH. Bošnjaci su u debalansu u 58 od 75 institucija i ima ih skoro 800 manje nego što zakon nalaže.” kazao je između ostalog Mehmedović.

Podsjetio je da, prema popisu iz 2013. godine, u BiH živi 50,11 posto Bošnjaka, 30,78 posto Srba i 15,43 posto Hrvata i 3,68 Ostalih. Istakao je da je to procentualni omjer koji moraju poštovati sve institucije u BiH, kako nalaže njegov Zakon o upravi i njegov član 7. Također, podsjetio da je visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit (Christian Schmidt), mijenjajući Ustav Federacije na dan 02. oktobar koristio popis iz 2013. godine.

Bošnjaci su u debelom minusu ali je istvoremeno zaposleno preko 400 Srba i Hrvata nego što ih treba dodao je Mehmedović.

“Svak četvrti Hrvat u institucijama BiH je zaposlen na poziciji koja pripada Bošnjacima. Pripadnika Ostalih je manje na 106 pozicija od broja koji im pripada popisu”, ističe Mehmedović.

Mehmedović je kazao da je situacija posebno zabrinjavajuća po pitanju rukovodećih pozicija.

“U Upravi za indirektno oporezivanje koju godinama vodi Miro Džakula bošnjaka je manje za 222 nego što zakon propisuje. U Graničnoj policiji na čijem čelu su bili Zoran Galić i Vinko Dumančić manje ih je za 167 pozicije. U SIPA-i koju od osnutka vodi kadar srpske nacionalnosti 55 ih je manje.” kazao je Mehmedović.

Mehmedović je zatim nabrajao gdje su Bošnjaci u minusu prema rezultatima koje je dobio.

Majorizacija u institucijama u Mostaru i RS-u

U svom osvrtu, Mehmedović je rekao kako su Bošnjaci potpuno majorizirani u institucijama čije je sjedište u mostaru.

“U Institutu za intelektualno vlasništvo od 42 zaposlena, samo je deset Bošnjaka. Osim toga, Bošnjaci su u debalansu i u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova, Agenciji za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, Agenciji za sigurnost hrane, Centru za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja te Instituciji ombudsmena za zaštitu potrošača. Tu je čak 62 posto Hrvata”, naglašava Mehmedović.

S druge strane, u skoro svim državnim institucijama sa sjedištem u RS-u, Srba je najviše i to na 293 pozicije više od broja koji im pripada te je naglasio kako je Bošnjaka puno manje i u minusu su od 330 od pripadajućeg broja.

“Zanimljivo je i da je Hrvata više, i to 121 zaposleni više. U Direkciji za civilno zrakoplovstvo zaposleno je 46 osoba, a samo je 9 Bošnjaka. U Institutu za standardizaciju od 34 zaposlenih, 20 je Srba, a samo sedam Bošnjaka. U Agenciji za nadzor nad tržištem BiH – od ukupno 18 zaposlenih samo su četiri Bošnjaci. U Agenciji za lijekove i medicinska sredstva ukupno je zaposleno 90 osoba i to 43 Srbina i 37 Bošnjaka”, pojašnjava.

Zastupnik je naglasio kako je porazno da je ista situacija i u institucijama i sa sjedištem u Sarajevu.

“U Uredu za zaštitu bilja ukupno je 26 zaposlenih. Samo pet Bošnjaka i 18 Srba. U Uredu za veterinarstvo od 65 zaposlenih, 34 su Srbi, a samo 19 Bošnjaci. U Ministarstvu finansija od 151 zaposlenih 65 su Srbi, a 52 je Bošnjaka. U Fondu za povratak od 14 zaposlenih osam je Srba i samo četiri Bošnjaka”, ističe Mehmedović.

Naglasio je i kako se ovim pitanjem niko nije bavio na detaljan način.

“Pozivam na odgovornost sve pojedince u sistemu koji su svojim radnjama prekršili zakone BiH. Najodgovornija je Agencija za državnu službu i njen direktor Neven Akšamija koji je na toj poziciji od 2009. godine. Agencija je morala posjedovati podatke o državnim službenicima za svaku instituciju na nivou BiH”, rekao je Mehmedović.

Također, poručio je kako neće djelovati samo politički već i pravno.

“Budite sigurni. Ovo je samo početak. Neću se umoriti. Tražit ću ponovo da Parlamentarna skupština zauzme stav i da obaveže sve državne institucije da poštuju zakon i da svaka tri mjeseca dostavljaju izvještaj o nacionalnoj zastupljenosti zaposlenih”, zaključio je Mehmedović.

(Klix/N1/Avaz)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA