SAFF

Mirsad Plavi traži bijeli hljeb: Penzioner Kebo bi da nastavi živjeti s grbače građana

Facebook
Twitter
WhatsApp

Izvor: Faktor.ba

Mirsad Kebo, sada već bivši potpredsjednik Federacije BiH, očito nema ni najmanju namjeru svojim djelima potkrijepiti izrečena moraliziranja kojima je često bio sklon. Dokazuje to i njegov zahtjev upućen federalnim institucijama u kojem traži da i dalje prima plaću, iako za to ne ispunjava uvjete.

Kebo je, što se može vidjeti u dokumentu koji objavljujemo, nakon što mu je istekao mandat, podnio zahtjev za odobrenje isplate naknade plaće nakon prestanka javne funkcije. Tačnije, Kebo traži da u narednih godinu dana prima takozvani “bijeli hljeb”.

Donedavni potpredsjednik ovog entiteta se poziva na Zakon o plaćama i naknadama u organima vlasti Federacije BiH. Nije da Kebo ne zna da u skladu s tim Zakonom ne može primati “bijeli hljeb”, ali očito ga to ne brine.

U najkraćem, “bijeli hljeb” u skladu sa Zakonom mogu primati oni zvaničnici, zastupnici i ostali koje Zakon tretira, a koji se nakon isteka mandata ne mogu vratiti na prijašnje radno mjesto ili nisu našli novo zaposlenje. Kebo ne ispunjava ove uvjete jer je s obzirom na starost već prije tri godine mogao ostvariti pravo na penziju, jer ima 68 godina.  To je, ako ništa, onaj temeljni zakonski razlog zbog kojeg ne bi mogao primati ovu naknadu, oni moralni, koje je Kebo spočitavao drugima, možda su i važniji.

Naime, tokom februarskih protesta prošle godine, Kebo je davao otvorenu podršku građanima, podržavao njihove zahtjeve, bio dežurni dušebrižnik za obespravljene. Osim po Radončićevom tornju, Kebo je po vlastitom priznanju u medijima, imao običaj maskirati se i na ulicama, pa hodati među građanima i osluškivati njihov puls. Sada se očito ne sjeća da su isti ti građani tražili da se “bijeli hljeb” ukine svima.

Donedavni potpredsjednik Federacije BiH koji bi, tvrde upućeni, svoje sumnjive dokumente o navodnim ratnim zločinima koje spočitava Šefiku Džaferoviću, rado bacio u smeće u zamjenu za još jednu fotelju na četiri godine u bilo kojoj instituciji, “bijeli hljeb” traži upravo u danima kada parlamenti ponovo pokreću inicijative i donose odluke o ukidanju ove privilegije.

Mirsad Plavi, kako su ga prozvali na društvenim mrežama, očito bi i dalje da nastavi živjeti na grbači građana, odnosno poreskih obveznika.

mirsad1-kebo-bijeli-hljeb25022015

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA