Saudijski novinar i publicista i bivši urednik novina ”Šerku-l-evsat”, Abdur-Rahman al-Rašid, objavio je zanimljiv članak u ”Šerku-l-evsatu”, pod naslovom ”Hoće li Turska postati saveznik?”, u kojem, na provokativan, ali i zanimljiv način tretira pitanje trenutne društveno-političke zbilje na Bliskom Istoku i mogućoj ulozi Turske u rješavanju blisko-istočne krize i zaustavljanja evidentne iranske ekspanzije. On je u svom analitičkom tekstu, između ostaloga, rekao: ”Vidimo da su Turci vrlo važan faktor na regionalnoj pozornici i oni imaju ogroman utjecaj na Bliskom Istoku u pogledu pariranja Iranu i snagama koje su lojalne Iranu u Iraku i Libanonu, kao i nespornu sposobnost da utjeću na promjene u Siriji.
To je ono što čini da vjerujemo da Turci imaju važnu ulogu i na njima je da iznova sagledaju i prouče situaciju u Regionu. Zemlje Zaljeva, Egipat i Jordan, dijele mnogo zajedničkih interesa i velikih ciljeva sa Turskom, međutim, taj utjecaj zahtijeva da turska politika bude oslobođena i rasterećena manjih sporova. Ova skupina od devet država može okončati iransku ekspanziju i izvršiti pritisak na Zapad u pogledu rješavanja Palestinskog pitanja, zaustavljanja haosa u Iraku i Siriji, te osnivanja regionalnog sistema protiv terorizma.
Turska ima impozantno povijesno iskustvo u igranju strateške uloge, počevši od bagdadskog saveza, preko onog balkanskog, pa do NATO saveza u kojem se trenutno nalazi, kao i njihove uloge u ustrojstvu zemalja južnog Kavkaza.
U posljednjih desetak godina veza sa Turskom bila je u znaku pomiješanih osjećanja, između ljubavi, divljenja i bijesa, i bila je u sjeni različitih pogleda na blisko-istočnu stvarnost u nekim sitnim detaljima. Međutim, ova država je ostala nosilac važne uloge i utjecaja na zemlje Bliskog Istoka, među kojima je i Saudijska Arabija. Unatoč spomenutim neslaganjima, Ankara je i dalje aktivan politički faktor u Regionu, od Palestine do Libanona, a sada također i u Egiptu, Siriji, Iraku i Libiji.”