SAFF

Mutavi žepački vlastodršci i zima bez krova nad glavom

Facebook
Twitter
WhatsApp

Piše: Sadudin Tutnjić
Indiferentnost, smušenost i nečinjenje lokalnih žepačkih struktura u suočavanju sa posljedicama ovogodišnjih poplava samo naivnima su se činili trenutačnom i prolaznom slabošću. Nažalost, to se  pokazalo  kao hronično i sistemsko stanje. Zbog toga su građanski protesti i pritisci svo proteklo vrijeme, sasvim je jasno, bili opravdani. Bio je to svojevrstan pokušaj da se u izvanrednim okolnostima pokrene uljuljana i konformistička vlast da učini bar minimum za svoje građane. Ipak, vlast je ostala dosljedna sebi. Od šume sitnošićardžijskih interesa ona ne vidi drvo, egszistencijalno ugrožene građane.

Načelnik Zovko, umjesto da primjeni Federalni zakon o dodjeli Drzavnog zemljišta, brani „ekskluzivni hrvatski teritorij“. On, dosljedan svojoj ulozi „zaštitnika hrvatskih interesa“, pokušava zamagliti činjenice involviranjem u bit problema što više, za ovaj slučaj, irelevantnih faktora. Licitira podrškom Islamske zajednice i dijeli njene službenike na korektne i nekorektne.http://zepce.ba/index.php/zepce/item/3062-nmato-zovko-grupica-ljudi-iz-zeljeznog-polja-zeli-kuce-u-gradu-a-muftija-nas-moli-da-ne-raseljavamo-narod               Ne znam s kojim pravom, osim ako je zaboravio da je Bosna i Hercegovina sekularna država, pa samim tim i općina Žepče.

Nažalost, to uplitanje u unutrasnje odnose IZ-e ostaje bez adekvatne reakcije, izuzmemo li potpisivanje trilaterarnog ugovora imeđu IZ-e, Federalnog ministarsva za raseljene i opcine za gradnju 20 kuća. Samo po sebi je simptomaticno predizborno potpisivanje ugovora o gradnji kuca s opcinom koja nije obezbijedila zemljiste za iste, a bila je obavezna.

U jednom trenutku, gubeći tlo pod nogama pred odlučnošću građana da ostvare svoja zakonska prava i prije zime dobiju krov nad glavom, načelnik skida rukavice i pritišće gumb nacionalizma i etničke netrpeljivosti.http://www.youtube.com/watch?v=kD7nQh935S4  Implicitnim pozivom „svom nacionalnističkom klubu“ pokušava socijalni problem pretvoriti u međuetnički sukob. U svemu tome, umjesto odgovornosti načelnika, prema Opcinskom vijecu, g. Mehinagić ispade najveći nacionalista,što je opet jasan pokazatelj mutavosti lokalne „bošnjačke“ politike.

Zovko Mato u kockastoj stolici moze biti zadovoljan, dok u stolici načelnika svih građana treba biti posramljen.

U ovakvoj konstelaciji odnosa, nacionalizma sa jedne, i mutavosti i bezličnosti s druge strane, građani ostaju bez kuća, do daljnjeg.

Na postizbornoj križaljci obespravljeni građani su samo prazna polja.

Pred sve tri kategorije, načelnika, bošnjačke predstavnike i MZ Željezno Polje, postavljam jednostavna pitanja:
– Koliko je do sada, u skladu sa Federalnim zakonom, dodijeljeno placeva ljudima koji su  ostali bez kuca?
– Koliko kuća se već gradi?
Postavo bih i treće pitanje, ako neće zvučati preambiciozno: „Kada ćemo, mi koji smo ostali bez kuća imati krov nad glavom ili bar tlo pod nogama?“
Nadam se da ćemo u dolazećim ,dugim, hladnim i besanim zimskim noćima dočekati odgovor.
P.S. Ostaje za analizu, kako to da je čitav svijet reagovao na nesreću i tragediju koja nas je zadesila dok, istovremeno, kod najbližih i najodgovornijih nailazimo na ledeni zid šutnje i bezosjećajnosti?
Ili je, ipak, odgovor gore?

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA