Autor: Al Jazeera
U samom srcu Kaira, samo nekoliko metara od trga Tahrir, na kojem su se održavale demonstracije 25. januara 2011, jedan od najvećih hotela u gradu vrši pripreme za proslavu koju organizuje izraelska ambasada povodom 70 godina od uspostavljanja izraelske države, što se podudara s obilježavanjem palestinske Nakbe.
Prema lokalnim arapskim i izraelskim medijima, izraelski ambasador u Kairu upriličit će svečanost u hotelu “Ritz-Carlton” u samom centru egipatske prijestonice. To će biti prvi put nakon više od deset godina da se jedan zvanični izraelski događaj organizuje u Egiptu. Izraelska ambasada poslala je egipatskim ministrima, parlamentarcima, privrednicima, ličnostima iz kulturnog života i novinarima stotine pozivnica za ovu svečanost.
U pozivnici izraelske ambasade, čiju su fotografiju objavili političari, aktivisti i informativni sajtovi, stoji: “Ambasador države Izrael David Govrin sa zadovoljstvom Vas poziva da prisustvujete svečanosti obilježavanja 70. godišnjice nezavisnosti države Izrael 8. maja 2018. u 18 sati u sali ‘Hiljadu i jedna noć’ u hotelu ‘Ritz-Carlton’ u Kairu.”
Zastupnik Mostafa Bakry izdao je hitno saopćenje u kojem osuđuje poziv izraelske ambasade upućen političarima, parlamentarcima i novinarima da prisustvuju toj svečanosti. Takav potez vidi kao provociranje egipatske javnosti i Arapa na teritoriji Kaira, te je pozvao sve “časne ljude” na bojkot te proslave.
U odgovoru na to saopćenje predsjedavajući Zastupničkog doma Ali Abdel Aal , na jučerašnjoj plenarnoj sjednici izjavio je da zastupnici nisu odgovorili ni na kakav poziv koji im je upućen iz izraelske ambasade i da je u to sasvim siguran. Naglasio je da su građani svjesni “nacionalne dimenzije i da se neće odlučiti na takav potez, a da o tome dobro ne razmisle”.
Iako egipatske vlasti nisu željele komentarisati na ovu temu, pozivi izraelske ambasade izazvali su talas kritika i osuda među egipatskim aktivistima, koji su organizovali kampanje sa zahtjevom da se obilježavanje proslave otkaže i zabrani učešće na njoj. Također su pozivali na bojkot hotela u kojem je trebao biti upriličen taj događaj.
Veliki zaokret
Posmatrači i aktivisti smatraju da takav potez izraelske ambasade u Egiptu govori o velikom zaokretu koji se desio tokom proteklih godina, još od revolucije 25. januara i perioda nakon toga. Tada su se mogli čuti zahtjevi za protjerivanje izraelskog ambasadora, a čak je došlo i do nasilnog upada u izraelsku ambasadu. Zbog takvih događanja, Izrael je bio primoran smanjiti svoju diplomatsku misiju u Kairu prije nego što su se stvari počele mijenjati, a odnosi između dvije države postali bolji nego ranije.
Premda tvrdi da ambasada bilo koje države ima pravo organizovati proslave svojih nacionalnih praznika, Abdullah al-Ashaal, profesor međunarodnog prava i bivši pomoćnik ministra vanjskih poslova, smatra da se situacija radikalno razlikuje kad je riječ o Izraelu. Smatra da je u tom slučaju riječ o okupatorskoj državi i da su njeni nacionalni praznici u suštini nekompatibilni s doktrinom patriotizma.
U izjavi za Al Jazeeru Al-Ashaal je potvrdio da izraelski mediji likuju zbog obilježavanja te svečanosti, što vide kao svojevrsnu poruku egipatskom narodu da nema nikakve koristi od pružanja otpora.
Time žele poručiti i da su odnosi između te dvije države na dosad najvećem nivou i da je Izraelu sada dopušteno činiti sve što mu je ranije bilo zabranjeno. Također, takvim potezom želi se proglasiti i neuspjeh januarske revolucije da ostvari jedan od svojih glavnih ciljeva.
Taj bivši ambasador naglašava da se Egipat nalazi na meti cionističkog projekta s obzirom na to da ta država predstavlja srce arapskog identiteta zbog svoje civilizacije i historije, a ne na osnovu trenutnog statusa. Smatra da je ta svečanost uvod u aktiviranje dogovora stoljeća, za koji se očekuje da će u potpunosti biti obznanjen 14. maja u Jerusalemu.
Negodovanje javnosti
Al-Ashaal smatra da će egipatske vlasti, ako ne promijene kurs i ne spriječe takve događaje, “platiti visoku cijenu jer bi egipatski narod mogao izgubiti strpljenje zbog takvih očitih provokacija njegovih osjećaja”. Također je odbacio mogućnost da će egipatski zvaničnici odgovoriti na poziv da prisustvuju svečanosti.
Amr Darrag, predsjednik Egipatskog instituta za studije i bivši ministar za planiranje i međunarodnu saradnju, izjavio je za Al Jazeeru da je iznenađen time što je aktualni režim dozvolio organizovanje te proslave. “Izgleda da je režim spreman činiti sve neophodne ustupke”, rekao je Darrag. Naglašava da bi prisustvo Egipćana na proslavi značilo da su odustali od svog egipćanstva i prihvatili da budu u “rovu saradnika”.
Globalni pokret za bojkot Izraela (BDS) u Egiptu izdao je saopćenje u kojem se traži otkazivanje proslave. Naveli su da učešće na takvom događaju znači “prihvatanje da Jerusalem postane glavni grad okupatorske države, normalizacije odnosa s Izraelom te nepoštivanje osjećaja arapskog naroda”.
Naglasili su da će “svi oni koji budu učestvovali na proslavi postati meta javnih, ekonomskih i kulturnih međunarodnih kampanja bojkota, jer će biti tretirani kao partneri u podršci Izraelu i njegovim odlukama”.
S druge strane, Magdi Shendi, urednik egipatskog lista Al-Mashhad, opisao je saopćenje o proslavi kao “političku i diplomatsku sramotu”. Izrael tako nastoji učvrstiti navode koji kruže po medijima te države o tome da su odnosi s Egiptom u najboljem stanju, kao “trivijalan” pokušaj sugerisanja prekida izolacije s kojim se suočavaju njihovi ambasadori u inozemstvu, smatra on.
Također misli da “okupatorska tvorevina nastoji ostvariti korist od trenutne arapske premorenosti”. Zatražio je od egipatskih vlasti da sazovu arapski samit na kojem bi se raspravljalo o temi sukoba s Izraelom, kao i o organizovanju događaja u kojima će narod iskazati podršku palestinskom pitanju.
Izvor: Al Jazeera