Autor: Patrick Wintour
Preveo: Abdullah Nasup
Ambasadori Velike Britanije, SAD-a i Francuske u Libiji apelirali su svim zaraćenim stranama u Libiji koje se bore za kontrolu nad naftnim terminalima da obustave sukob koji je eskalirao nedavno.
Diplomate su zabrinute da će borbe ozbiljno oštetiti infrastrukturu koja je ekonomska žila kucavica zemlje.
Sukobi su eskalirali kada su prošlog petka Brigade odbrane Bengazija izveli iznenadni napad i zauzeli izvozne naftne terminale u lučkim gradovima Sidra i Ras Lanuf, preotevši ih maršalu Halifi Hafteru, komandantu takozvane Libijske nacionalne armije (LNA), sile koja dominira u istočnoj Libiji i uživa rusku i egipatsku podršku.
Hafter je u septembru prošle godine osvojio naftni polumjesec i proizvodio je blizu 700.000 barela nafte dnevno. Dvije godine prije toga naftni terminali su bili zatvoreni i pod kontrolom Garde naftnih postrojenja, formirane od strane vlade u Tripoliju.
LNA sada grupira svoje snage oko luke Brega koju i dalje drži pod svojom kontrolom, kako bi se pripremili za kontranapad. Hafter se sprema da od svojih saveznika, moguće od Ujedinjenih Arapskih Emirata, zatraži nove vazdušne udare na njegove protivnike.
Ambasadori su pozvali sve strane da priznaju pravo kontrole i upravljanja naftnom infrastrukturom Libijskoj nacionalnoj korporaciji za naftu (NOC – Nacional Oil Corporation) i da prihode predaju vladi u Tripoliju priznatoj od strane UN-a.
Mustafa Sharksi komandant Brigada odbrane Bengazija (BDB), izjavio je na konferenciji za novinare u Misrati da je cilj BDB-a “da se Bengazi spasi od Haftera i da se raseljenima omogući povratak u njihove domove”.
No, kazao je kako njegove snage, koje sada pod kontrolom drže oko 70 km obale s obje strane gradova Sidra i Ras Lanuf, neće nastaviti operacije prema Bengaziju dok vlada iz Tripolija ne pošalje druge vojne snage koje će preuzeti kontrolu nad naftnom infrastrukturom.
Eskalacija sukoba za naftni polumjesec dovela je i do političke krize. Naime, libijski parlament iz Tobruka izglasao je povlačenje podrške mirovnom sporazumu koji je sponzorirao UN, suspendiravši i podršku vladi u Tripoliju koju, također, podržava UN.
Parlament u Tobruku podržava Haftera, a njihovo glasanje upereno protiv vlade u Tripoliju sugerira da su snage BDB-a lojalne toj vladi.
Gubitak naftnih polja je snažan udarac za Haftera i pokazatelj da njegova LNA nije tako jaka kako neki misle.
Također je upadljivo da Egipat nije uskočio da spasi Haftera od poraza. Egipatski predsjednik Abdel Fatah al-Sisi je isfrustriran od prošlog mjeseca kada je njegova nastojanja da u Kairu dovede do pomirenja između Haftera, predstavnika istočnog parlamenta, i Fayeza al-Sarraja, šefa vlade u Tripoliju, uništio upravo Hafter odbivši da se pojavi na sastanku.