Evropa je u posljednjih nekoliko desetljeća bila izložena krvavim terorističkim napadima od kojih su najveći i najkrvaviji bili sljedeći:
1. 2 augusta, 1980. godine, na željezničkoj stanici u Bolonji na sjeveru Italije, izvršen je terorističko-bombaški napad u kojem je poginulo 85 ljudi, a 200 ih je ranjeno. To je bio najsmrtonosniji teroristički napad u povijesti Italije. Zbog tog terorističkog napada osuđena su dvojica desničarskih ekstremista na doživotnu robiju, ali se nikada nije tačno utvrdilo ko je stajao iza tog terorističkog napada.
2. 19. juna 1987. godine, baskijska teroristička organizacija ETA, izvršila je teroristički napad automobilom bombom na trgovački centar u Barseloni na sjeveroistoku Španije. U tom teorirstičkom napadu poginulo je 21 ljudi, a 45 je ranjeno.
3. 15. augusta 1998. godine, u gradiću Omaghu u Sjevernoj Irskoj, izveden je teroristički napad. Naime, uslijed eksplozije auto bombe poginulo je 29 ljudi, a 220 je ranjeno. Taj teroristički napad okarakterisan je kao jedan od najstrašnijih zločina u kojem je ubijena i jedna trudnica. Desio se mjesec dana nakon potpisivanja mirovnog sporazuma između katoličkih Iraca i protestanata na Veliki petak 1998. godine.
4. 11. marta, 2004. godine, u seriji koordiniranih eksplozija bombi izvršen je teroristički napad na sistem željezničkog prevoza u glavnom gradu Španije, Madridu. U tom terorističkom napadu, za koji je odgovornost preuzela teroristička organizacija al-Kaida, poginulo je 191 ljudi, a 2050 je ranjeno. Ovaj teroristički napad smatra se najtežim terorističkim činom u povijesti kontinentalne Europe.
5. 7. jula, 2005. godine, četiri koordinirana bombaška napada izvršena su na tri podzemne željeznice i jedan autobus u Londonu. Usljed ovog terorističkog napada poginulo je 56 ljudi, a 700 je ranjeno. Teroristiki napad izveli su pripadnici terorističke organizacije el-Kaida.
6. 22. jula, 2011. godine, desničarski ekstremista Anders Bering Breivik, izveo je dva teroristička napada. Prvo je aktivirao bombu u blizini sjedišta vlade u norveškom glavnom gradu Oslu, usljed čega je poginulo osam ljudi, a nekoliko ih je ranjeno. Zatim je, dva sata kasnije, na političkom kampu socijaldemokratske omladine na otoku Utoya, terorista Breivik otvorio vatru na kampere i ubio 69 ljudi, a 66 je ranio. Terorista Breivik trenutno služi zatvorsku kaznu od 21 godine (maksimalnu kaznu u Norveškoj), koja se može produžavati sve dok se on bude smatrao opasnim.
7. 7. juna, 2015. godine, dvojica braće: Said i Sharif Kouachi izvršili su teroristički napad na redakciju satiričkog časopisa Charlie Hebdo u Parizu, zbog objavljivanja karikatura Muhammeda s.a.v.s., i tom prilikom ubili 12 ljudi. Dva dana nakon toga, Amedy Coulibaly, koji se povezuje sa terorističkim napadom u Parizu, uzeo je četvero ljudi za taoce i prijetio je da će ih likvidirati ukoliko braća Said i Sharif ne budu pušteni. Prilikom opsade prodavnice u kojoj su se taoci nalazili i pokušaja njihovog spašavanja, poginula su i četiri taoca i Coulibaly.
8. 13. novembra, 2015. godine, izvedeni su teroristički napadi na šest različitih lokacija u glavnom gradu Francuske, Parizu, i u tom prilikom ubijeno je 129 ljudi, a oko 300 je ranjeno. Ubijeno je i osam terorista koji su učestvovali u tim napadima.
9. 22. mart, 2016. godine, u terorističkom napadu na aerodrom i metro u Briselu poginule su 34 osobe, a veliki broj je ranjen. Navodno, teroristička organizacija ISIL, preuzela je odgovornost za ovaj napad.