Dok se Bošnjaci međusobno svađaju, a Avaz pomaže Beogradu u izmišljanju laži o napadu na Aleksandra Vučića u Potočarima, dotle sudbina Palestinaca uveliko kuca na vrata povratnika u RS-u. Tako je u srijedu, 15. jula 2015. Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine glasovima svih hrvatskih i srpskih delegata usvojio pakleni Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prebivalištu i boravištu državljana BiH.
Zakon u praksi omogućava Policiji RS-a da vrši kontrolu povratnika (čitaj: Bošnjaka) i da ih briše iz evidencije ukoliko ih ne zatekne na prijavljenoj adresi. Još konkretnije to znači da, ukoliko se neko odlučio da opet živi u RS-u, a vezan je porodično, poslovno ili na neki drugi način za FBiH ili dijasporu, neće moći ni na kratko napustiti adresu u RS-u. Znaju u Banjaluci da je svaki bošnjački povratnik upućen na Federaciju ili inostranstvo i da povremeno mora napustiit RS, jer je tokom rata morao na slobodnoj teritoriji zasnovati porodicu, napraviti kuću, pronaći posao. Ako taj povratnik barem na dan ode kod porodice, rodbine, ili da se liječi miom RS-a, a policija koja je osuđena za genocid mu tada zakuca na vrata i ne zatekne ga kod kuće, automatski će ga izbrisati iz evidencije. Time se, između ostalog, gubi pravo na glasanje, a što je najveći problem vlastima manjeg bh. entiteta.
Postoje naivne kontrateze da je ovo državni zakon i da će se on primjenjivati i u FBiH. Nominalno tačno, ali suštinski ne. Naime, ako uzmemo politiku vlasti Republike Srpske, artikulisane želje srpskog naroda i demografska kretanja u BiH, evidentno je da Srbi nemaju ambiciju za povratkom u FBiH, a ni za učestvovanjem u političkom životu ovog entiteta. Oni žele da u RS-u žive svi bh. Srbi. Ni Hrvati se ne žele vratiti u RS. Bošnjaci, s druge strane, trude se vratiti i živjeti na svojim viševjekovnim ognjištima u RS-u. To vlastima ovog entiteta smeta jer žele RS ekskluzivno za sebe. Upravo ti povratnici su im problem, tačnije, njihovi glasovi koji predstavljaju ruke u Skupštini RS-a.
Osim što će povratnici, slično kao i ‘92. biti istjerani sa svojih ognjišta, doduše ne puškom, nego brisanjem iz evidencije, usvajanje Zakona nedvosmisleno je pokazalo da ni hrvatska politika nije državotvorna! Naprotiv! Upravo je podrška Hrvata u državnom Domu ovom zakonu naroda ogolila hrvatsku politiku. Čak je i delegat HDZ-a 1990, Martin Raguž, glasao “za”. Podsjećamo da je upravo Raguž dobio veliki broj Bošnjačkih glasova za člana Predsjedništva BiH na prošlim izborima.
U prethodnim pokušajima usvajanja Zakona (prošli saziv), Bošnjaci i Hrvati iz SDA i SDP-a su onemugućili njegovo usvajanje. Lošim izbornim rezultatom SDP-a odnos snaga se promijenio.