SAFF

Ne prestaju napadi na Begiju Smajić: Žele joj oduzeti poslanički imunitet

Facebook
Twitter
WhatsApp

Ne prestaju napadi na zastupnicu u NSRS-u Begiju Smajić. Nakon što je izrekla istinu u Narodnoj skupštini manjeg bh. entiteta o presuđenosti Vojske RS za genocid nad Bošnjacima, srpski mediji i političari pokušavaju izvršiti pritisak na pravosudne institucije da procesuiraju Begiju Smajić. Oni bi Begiju sudili po novom zakonu koji je nedavno nametnut a kojim se prijeti kaznom zatvora u slučaju da neko uvrijedi Republiku Srpsku, njenu zastavu, grb, amblem ili himnu. Međutim, u Zakonu o imunitetu RS piše da „poslanici u Narodnoj skupštini i članovi Vijeća naroda neće biti krivično ili građanski odgovorni za bilo koji postupak izvršen u okviru njihovih dužnosti u zakonodavnim organima Republike Srpske“.

EuroBlic je zatražio mišljenje od Republičkog javnog tužilaštva RS i Okružnog tužilaštva Banjaluka da li u diskusiji Smajićeve ima elemenata za pokretanje istrage, da li su dobili prijavu protiv nje, odnosno da li tužilaštva u ovakvim prilikama mogu da reaguju po službenoj dužnosti.

“Iz izjave poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Begije Smajić, a kako navodite u vašem upitu, “Vojska RS osuđena za zločin genocida u Srebrenici”, ne proizilazi postojanje elemenata krivičnog djela Povreda ugleda Republike Srpske i njenih naroda iz člana 280a KZ RS”, navodi se u odgovoru Okružnog tužilaštva Banjaluka.

Vitomir Popović, profesor iz Istočnog Sarajeva, inače blizak SNSD-u Milorada Dodika, tvrdi da zastupnica u NSRS-u Begija Smajić može odgovorati za izgovorene riječi da je Vojska Republike Srpske “genocidna” jer je, kako je kazao, „vrijeđanje ugleda VRS-a zapravo vrijeđanje ugleda Republike Srpske, ali je neophodno da joj bude oduzet imunitet od krivičnog gonjenja“.

“Njen osnovni cilj jeste da isprovocira Srbe, a ako je to moguće da ih ponizi, da dignu što više prašine, a da ona onda kuka i žali se međunarodnoj zajednici kako kao poslanik ne može da kaže u parlamentu ono što hoće, pa makar to bila krajnja uvreda naroda i vojske”, rekao je Popović za “EuroBlic”.

Prema njegovim riječima, “u zakonu ne piše vojska, ali se pod Republikom Srpskom smatra bilo koja njena institucija”.

Potpredsjednik Narodne skupštine Milan Petković za isti list je rekao da poslanik za sve što kaže na sjednici ima poslanički imunitet, ali je naglasio da se o tome ipak može odlučivati, jer on nije opća prepreka krivičnom gonjenju.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA