Izbjeglice koje su u posljednjih godinu dana stigle u Njemačku mnogo su bolje obrazovane nego što se pretpostavlja, a isto se odnosi i njihove poglede na svijet, saopštila je njemačka Kancelarija za migracije i izbjeglice (BAMF).
“Između septembra 2015. i septembra 2016. oko 50.000 izbjeglica je pronašlo zaposlenje, od toga je čak 30.000 radnih mjesta na puno radno vrijeme, što ukazuje na to da je mnogo izbjeglica bolje kvalifikovano i pripremljeno za njemačko tržište rada od očekivanog”, rekao je direktor Kancelarije Franz-Jurgen Vais pozivajući se na studiju Instituta za istraživanje tržišta rada u Nirnbergu.
“Većina izbjeglica pronašla je pomoćne poslove u sektoru logistike i u poljoprivredi, a neki su postali i samostalni preduzetnici”, rekao je Vais.
I nivo obrazovanja je viši nego što se pretpostavljalo.
“Pedeset i osam posto izbjeglica je najmanje deset godina provelo u nekom obrazovnom procesu, bilo da se radi o osnovnoj, srednjoj ili visokoj školi”, proizlazi iz studije, prenosi Hina.
Kod domaćeg, njemačkog stanovništva, 88 posto je provelo najmanje 10 godina u obrazovanju.
Osim školskog obrazovanja, za dobro uklapanje u tržišta rada je, osim znanja jezika, važno i radno iskustvo.
Prema studiji Instituta u Nirnbergu, 73 posto izbjeglica je prije dolaska u Njemačku bilo zaposleno i to u prosjeku 6,4 godine.
“Devedeset i šest posto izbjeglica smatra demokratski sistem ispravnim, a 92 posto da je ravnopravnost žena i muškaraca sastavni dio demokratskog poretka”, navodi se u saopštenju Kancelarije.
Izvor: Agencije/Al Jazeera