Ugledni američko – jevrejski filozof Noam Chomsky je na jednom od svojih predavanja objasnio zašto Sjedinjene Američke Države podržavaju Izrael. Chomsky tvrdi da su ti odnosi ukorijenjeni u dalekoj prošlosti i da se zasnivaju na vjerovanjima kršćanskih cionista ( Kršćanski cionizam je veoma povezan sa jevrejskim. Kršćanski cionizam je, jednostavno rečeno, vjersko – politička podrška jevrejskom cionizmu utemeljena na obećanjima Izraelu koja se nalaze u Bibliji, u odlomcima kao što su Jeremija 32 i Ezekiel 34. Kršćanski cionisti su uglavnom evanđeoski kršćani i jevrejsku državu Izrael podržavaju na svaki mogući način. Povratak Jevreja u Obećanu zemlju ispunjenje je kršćanskog proročanstva i smatra se kao znak da je svijet ušao u posljednja vremena, odnosno kao uvod u Isusov drugi dolazak).
“Jedna stvar koje se treba prisjetiti jeste da je kršćanski cionizam vrlo jaka sila koja ide unazad mnogo dalje nego jevrejski cionizam. U Engleskoj je kršćanski cionizam bio jaka snaga među engleskom elitom. To je jedan dio motivacije koji je stajao iza Balfourove deklaracije i britanske podrške za jevrejsku okupaciju Izraela. To je veliki dio kulture britanske elite, isto tako i američke”.
Prema Chomskom, odnosi SAD i Izraela prije 1967. godine nisu bili toliko jaki.
“Ako idemo nazad do 1948., postojala je podjela između State Departmenta i Pentagona u SAD kako de se reagira na novu državu Izrael. State Department nije snažno podržavao izraelska osvajanja i uspostavljanje države već je bio zabrinut za izbeglice. Htio je implementaciju programa za izbeglice. Pentagon je bio veoma impresioniran izraelskim vojnim potencijalom. Zajednički šefovi štabova su opisali Izrael kao drugu najveću vojnu silu u regiji nakon Turske i potencijalnu bazu za američke snage u regiji. Kada se 1958. godine desila ozbiljna kriza u regiji, Izrael je bio jedina država koja je čvrsto sarađivala sa Britanijom i SAD. Zbog toga je Izrael dobio veliku podršku. Nakon 1967., kada su sadašnje veze sa Izraelom uglavnom uspostavljene, Izrael je odradio veliku uslugu SAD uništavajući sekularni arapski nacionalizam koji je bio veliki neprijatelj SAD. I to se nastavlja do današnjeg dana” (Poznato je da su SAD prije 167. godine smatrale da je Egipat bio najveća prijetnja zapadnim interesima na Bliskom istoku. Egipat kojeg je vodio Abdel Naser je bio najjača arapska zemlja u regiji. Amerika je bila zabrinuta da će Egipat ovladati energetskim izvorima na Bliskom istoku, zato su pomogli Izrael u “Šestodnevnom ratu”).