SAFF

Nova sunijska alijansa u Iraku: Hoće li Mosul ujediniti političke snage marginaliziranih sunija?

Facebook
Twitter
WhatsApp

Sunijska politička scena u Iraku svjedoči ovih dana intenzivne aktivnosti s ciljem formiranja široke sunijske političke alijanse kako bi s jednistvenim stavom dočekali izbacivanje IDIŠ-a iz Mosula i drugih sunijskih područja. Iračke sunije, danas uglavnom prognane i raseljene, pitaju se koliko ozbiljno mogu računati na pomoć ove alijanse u uspostavljanju sigurnosti u sunijskim mjestima i obnovi porušenog i hoće li ta alijansa ostvariti značajnu poziciju u mjeri da može utjecati na politička kretanja u zemlji?

IDIŠ je 2014. godine uspio zavladati iračkim pokrajinama Niniva (čiji glavni grad je Mosul), Salahudin i Anbar, a djeimično pokrajinama Dijala i Kirkuk. U svim ovim pokrajinama dominantno stanovištvo su Arapi- sunije.

Analitičari smatraju da je “postmosulska faza” zlatna prilika sunijskim političkim snagama da se reorganiziraju i vrate na političku pozornicu kao bitan faktor. Istina, dio analitičara smatra da je za uspjehšno formiranje ovakve alijanse neophodna pomoć međunarodnih faktora.

Sunije Iraka između prilike za poboljšanje statusa i iranskog utjecaja na politička zbivanja u Iraku

Sunijski parlamentarni zastupnik Muttešir Samarrai, član Saveza iračkih snaga (savez sunijskih političkih stranaka), kazao je: “Svi traže izlaz, jer politička rješenja od 2003. do danas ne zadovoljavaju sve komponente iračkog naroda. Tačno je da su sunijski politički faktori podijeljeni, ali takvo je stanje i među šiijskim i kurdskim predstavnicima. Ono što je bitno jest da još uvijek traju unutarsunijski razgovori o alijansi i ostaje nada da će to u konačnici dovesti do formiranja čvrste koalicije.”

“Međutim, taj savez, ma koliko političkih subjekata okupio, ništa neće moći promijeniti dok se u Iraku za svaku sitnicu pita Iran”, zabrinuto konstatira Samarrai i dodaje: “Ništa se neće promijeniti ukoliko SAD, EU i Arapska liga ne interveniraju i usmjere političke procese u Iraku ka zdravom rješenju. Jer, sunijski glas u Iraku niko neće slušati dok god je šiijama omogućeno da krše ustav i preglasavaju sunije.”

Dr. Omer Abdussetar, stručnjak za međunarodne odnose, smatra da sunijska zajednica prvi put, nakon 2003. godine ima ozbiljnu šansu da poboljša svoj ustavni status. “Nakon protjerivanja IDIŠ-a iz Mosula vlast u Bagdadu bit će u situaciji sličnoj onoj u vrijeme okupacije Kuvajta, kada su Kurdi iskoristili poriliku i faktički uspostavili autonomiju u svojim područjima.”, smatra Abdussetar.

Ovaj ekspert za međunarodne odnose i bivši parlamentarni zastupnik, poziva na “reorganizaciju zemlje” na način da i IDIŠ i Hašd budu odstranjeni iz političkih procesa. “Najveći irački problem su Iran i njegove milicije. Do sad je taj problem uspješno pokrivan propagandom o IDIŠ-u, ali sada je igra razotkrivena. Problme je što je Iran ‘kidnapirao’ iračke šiije i time čitavu zemlju odvojio od njenog arapskog bića.”, kaže Abdussetar i dodaje: “Ne možemo očekivati da će regija biti stabilna sve dok se ne uspostavi čvrst savez koji će spriječiti uplitanje Irana u unutrašnja pitanja zemalja u regiji.”

Abdussetar ukazuje na to da različiti politički faktori, od kojih i šiijska vlada u Bagdadu, vrše pritisak na sunije da prihvate određena rješenja koja su za sunije nepovoljna. On upozorava da bi sjedanje za pregovarački sto sa šiijskim političkim savezom Nacionalnom alijansom, moglo biti fatalno za sunije ukoliko prije toga ne dođe do povlačenja Hašda iz sunijskih područja, jer je realno da bi šiije iskoristile svoje vojno prisustvo da nametnu svoja rješenja.

U 2017. godini Irak očekuju lokalni izbori u svim pokrajinama, osim na području Kurdistana. Na izborima će se birati predstavnici u pokrajinskim parlamentima, stoga sunijski politički faktori nemaju mnogo vremena da konsolidiraju svoje redove i poredaju prioritet. Hoće li biti na visini zadatka – ostaje da se vidi.

Pripremio: Abdullah Nasup

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA