Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti ispred Vječne vatre počelo je obilježavanje 6. aprila, Dana Sarajeva.
Ovaj datum se smatra najznačajnijim u historiji grada. Na ovaj datum 1945. godine Sarajevo je oslobođeno od fašističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata. Isti datum, ali 1992. godine sa sobom nosi bolna sjećanja, jer je grad ponovo napadnut, tada je počela opsada Sarajeva koja je trajala 1.425 dana.
Brojne delegacije, uključujući državni vrh, predstavnike boračkih udruženja, udruženja porodica žrtava iz vremena agresije na BiH, predstavnike udruženja NOR-a, predstavnike entiteta Federcije BiH, Kanton Sarajevo, Grada Sarajeva pa i prijatelje Sarajeva iz drugih zemalja poput Slovenije, položile su civijeće kod Vječne vatre, a potom će i na Šehidskom mezarju Kovači, na Spomen-obilježju ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992–1995, mezarju ubijenih policajaca u Velikom parku, gradskim grobljima Lav, Sv. Josip, Sv.Marko i mezarju Stadion (Koševo), potom kod biste Vladimir Perić Valter, Spomen parku “Vraca”, Policijske škole “Vraca”, na Starom Jevrejskom groblju…
-Sarajevo se 6. aprila 1945. odbranilo od fašizma. A 6. aprila 1992. napadnuto je od fašističkih snaga sa okolnih brda. U toku te opsade, ubijen je 11.541 stanovnik Sarajeva, od čega više od 1.600 djece- podsjetio je Šefik Džaferović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, prilikom odavanja počasti ubijenim građanima Sarajeva u borbi rotiv fašizma.
– Ovaj grad je uspio očuvati vrijednosti na kojima je utemeljen. To su vrijednosti multikulturnog suživota i u ovaj grad su i dalje dobrodošli svi ljudi bez obzira na vjeru i naciju i odakle dolaze – kazao je Džaferović.
Međutim, ne samo Sarajevo, nego i cijela BiH još su pod udarom neofašističkih snaga koje pokušavaju da je unište.
-To su retrogradne snage koje neće uspjeti u svojoj nakani. Nisu uspjele ni 1992. kada je BiH bila u daleko slabijem položaju, pa neće ni sada kada je BiH daleko jača – kazao je Džaferović.