Očekivanja data 3,5 mjeseca prije izbora u konačnici su se raspsnula kao mjehur od sapunice. Uprkos prognozama Fahrudina Radončića – najmanje 64 posto načleničkih pozicija, koalicija SDA-SBB je osvojila 34 načelničke pozicije. Osim toga, za razliku od SDA, koja je zadržala poziciju najjače stranke u Federaciji BiH, SBB je u odnosu na opće izbore 2014., ali i lokalne 2012., doživio značajan pad.
«Ovo je koalicija iz nužde. Ja neću biti ničiji međed – namjerno koristim tu narodnu riječ – kojeg će vodati po političkim vašarima. Mi smo otvorili radove na hidrocentrali Vranduk – ja sam tamo vidio da tri bagera stoje i dva radnika sjede», kazao je Radončić.
No, u mjesecima nakon izlaska DF-a i ulaska u vlast SBB-a na svim nivoima, građanima su obećavani stabilnost, svebošnjačko jedinstvo i, što je možda najznačajnije, ekonomski preporod zemlje.
«Ovaj trend stabilne koalicije SDA-SBB dat će jedan novi, trajni impuls i ta vlast, koja bi trebala trajati od danas do 6 godina, jeste poziv investitorima da se ne boje naglih turbulencija i zemljotresa te da slobodno investiraju u ovu zemlju», bile su Radončićeve riječi.
Nakon izbora, pak, potpuno drugačija retorika. Vladajuća koalicija, očito, više i nije toliko stabilna, a predsjednik SBB-a najavljuje čak i mogućnost raskida koalicije, i to prvenstveno zbog, kako tvrdi, nedovoljne posvećenosti SDA ekonomskom razvoju: «To nije ništa protiv SDA. To je u njihovom najboljem interesu da ova koalicija traje do 2018. godine sa radovima, gradilištima, objektima koje smo obećali građanima. Ako se to ne bude radilo, onda nas nema u toj priči».
Ono što novija politička historija BiH pokazuje jeste da stranka koja na federalnom nivou sa SDA formira vlast, u konačnici završava neslavno. Potvrđuju to primjeri Stranke za BiH, SDP-a i DF-a, a da li će sličnu sudbinu doživjeti i SBB, saznat ćemo na izborima 2018. Sudeći po rezultatima lokalnih izbora, predsjednik SBB-a itekako ima razloga za zabrinutost.
federalna.ba
