Komitet porodica političkih zatočenika na Zapadnoj obali saopćio je da su sigurnosne službe Palestinske uprave (PA) prije 5 dana uhapsile dr. Qassima Banija Ghura, šefa hitne pomoći u vladinoj bolnici Dženin na Zapadnoj obali. On je nakon hapšenja podvrgnut teškom mučenju u zatvoru Al-Junaid u gradu Nablusu na sjevernoj Zapadnoj obali.
Komitet je pozvao sve lokalne i međunarodne institucije za ljudska prava da izvrše pritisak na vlasti da oslobode dr. Bani Gharu i sve pritvorenike.
Juče, u petak, Mahmoud Al-Jalqamousi i njegov sin Kasem su ubijeni, a njegova kćerka Asmaa je ranjena mecima snaga sigurnosti PA u naselju Al-Hawashin u centru logora Dženin.
Porodica je objasnila da je do incidenta došlo kao posljedica pucnjave snajperista pripadnika snaga sigurnosti PA, dok su otac i njegova djeca bili na krovu svoje kuće u naselju Al-Hawashin u centru logora Dženin.
U isto vrijeme, Dženin bataljon brigade Al-Quds, vojno krilo pokreta Islamski džihad, optužio je sigurnosne snage Palestinske uprave da su ‘hladnokrvno ubile 18 Palestinaca’, uključujući novinarku Shazu Al-Sabbagha.
Ranije u petak, službeni glasnogovornik palestinskih sigurnosnih snaga, brigadni general Anwar Rajab, objavio je pogibiju majora Rashida Shaqoa iz Opće obavještajne službe u ‘slučajnom incidentu dok je obavljao svoju nacionalnu dužnost’ u kampu Dženin.
Palestinskih vlasti nastavljaju opsjedati kamp Dženin 31 dan, prisiljavajući stanovnike da jučer obavljaju molitvu petkom u dvorištu društvenog centra kampa, uprkos zvucima pucnjave tokom molitve.
Stotine pripadnika snaga sigurnosti PA protestuju zbog kampanje protiv kampa Dženin
Sigurnosni i organizacijski izvori u Palestinskoj upravi otkrili su duboka neslaganja oko izvođenja napada na pokret otpora u Dženinu. Pojedine jedinice su u stanju velike pobune, odbijajući vojna naređenja za učešće u operaciji Dženin.
Sigurnosni izvor je za ‘Quds Press’ potvrdio da je najmanje 150 pripadnika različitih sigurnosnih službi, uključujući i ‘Predsjednikovu gardu’, zatočeno u nizu sigurnosnih štabova povezanih s njihovim službama nakon što su odbili da se povinuju vojnim naređenjima i učestvuju u kampanju koju je Abasova vlast pokrenula protiv logora Dženin.
Istakao je da broj može biti veći od toga, a možda i duplo veći, ali ‘vojnoobavještajni’ aparat koji prati ovaj dosije, pored Vrhovnog komiteta bezbjednosti, odbija da otkrije stvarni broj iz straha izazivanja veće podjele i stvarnog raskola unutar sigurnosnog establišmenta.
Rekao je da ‘u svakom slučaju u kojem pogine pripadnik sigurnosti, mnogi njegovi drugovi odbijaju da nastave misiju, suprotno onome što promovišu vlasti i njihov glasnogovornik Anwar Rajab’.