Američki list The New York Times prenosi videosvjedočenje dvojice mijanmarskih vojnika u kojem su priznali masakre koje je vojska ove zemlje u jugoistočnoj Aziji počinila nad muslimanskom manjinom Rohinja i pokušaj da u potpunosti iskorijene ovu etničku manjinu.
U izvještaju objavljenom u srijedu, novine su iznijele priznanja dvojice vojnika da su sudjelovali u kampanji pogubljenja Rohinja i njihovom ukopavanju u masovne grobnice, kao i potpunom brisanju sela sa lica zemlje i silovanjima.
Vojnik Myo Win Tun u videosvjedočenju navodi da je u augustu 2017. godine dobio naredbu od komandanta da “puca u sve što vidi i čuje”.
Dodao je da je poslušao naredbe i sudjelovao u masakru u kojem je ubijeno 30 Rohinja muslimana, a pokopani su u masovnoj grobnici u blizini komunikacijskog tornja i vojne baze.
Drugi vojnik Zaw Naing Tun je rekao kako su se on i njegovi saborci iz drugog bataljona pridržavali sličnih naredbi komandanta da “ubiju sve koje vide, bilo da su djeca ili odrasli”.
Zločine potvrdili i počinitelji
To se dogodilo u isto vrijeme, u mjestu nedaleko od onog gdje se desio masakr koji je prvi vojnik otkrio.
“Istrijebili smo dvadesetak sela, a tijela bacili u masovnu grobnicu”, dodao je Zaw Tun.
NYT u izvještaju navodi da video svjedočenja dvojice vojnika, koja je snimila pobunjenička milicija, predstavljaju prvo priznanje pripadnika Tatmadaw, oružanih snaga Mijanmara, da su umiješani u, kako to dužnosnici Ujedinjenih naroda opisuju, genocidnu kampanju protiv Rohinja muslimana, koji su manjina u toj zemlji.
Novinski izvještaj je otkrio da su dvojica vojnika – koji su prošlog mjeseca uspjeli pobjeći iz Mijanmara – prebačeni u Hag, gdje je Međunarodni krivični sud (ICC) pokrenuo postupak u kojem se ispituje jesu li čelnici mijanmarske vojske Tatmadaw počinili masovne zločine protiv Rohinja.
Zlodjela koja su opisala dvojica vojnika podudaraju se s dokazima o teškim kršenjima ljudskih prava koji su prikupljeni od više od milion Rohinja koji su utočište potražili u susjednom Bangladešu.
Prema New York Timesu, svjedočenje dvojice vojnika razlikuje se po tome da dolazi od počinitelja, a ne od žrtava.
Svjedočenje dvojice vojnika poklapa se s opisima desetaka svjedoka i posmatrača, uključujući Rohinja izbjeglice, stanovnike Rakhinea (nekada Arakan), vladinih vojnika (Tatmadaw) i lokalnih političara.
Brojne masovne grobnice
Nekoliko seljana potvrdilo je da znaju gdje se nalaze masovne grobnice koje su vojnici spominjali u svjedočenju, što je dokaz koji će se iskoristiti u istragama ICC-a i drugim pravnim postupcima.
Vlada Mijanmara je u više navrata demantirala da takve masovne grobnice postoje u državi Rakhine.
Zločini, za koje su dvojica vojnika rekli da su ih počinili njihovi pješadijski bataljoni i druge snage sigurnosti, u kojima je ubijeno oko 150 civila i deseci sela uništeni, samo su dio duge kampanje protiv Rohinja, piše NYT.
Američki list naglašava da su ti zločini počinjeni kao dio usklađene i proračunate operacije istrebljenja jedne etničke manjine, Rohinja muslimana.
Liječnici bez granica procijenili su da je najmanje 6.700 Rohinja, među kojima je 730 djece, nasilno umrlo od kraja augusta do kraja septembra 2017. godine.
Ujedinjeni narodi kažu da je gotovo dvjesto naselja Rohinja potpuno sravnjeno u periodu između 2017. i 2019. godine.
Izvor: Al Jazeera