SAFF

Politički pritisci na pravosudne institucije se nastavljaju

Facebook
Twitter
WhatsApp

Prvu redovnu sjednicu Visokog sudskog i tužilačkog vijeća nakon izbora novog predsjednika Suda BiH predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija je iskoristio da prokomentariše medijska izvještavanja i politička dešavanja nakon što je Ranko Debevec postao predsjednik.

Kritikovao je izjave Bakira Izetbegovića u kojima je predsjednik SDA isticao da je izborom Debevca narušen nacionalni balans u pravosuđu, a na pitanje Gorana Nezirovića kako ocjenjuje zahtjeve za ukidanje državnog Suda i Tužilaštva, koji su dolazili od Milorada Dodika, Tegeltija je kazao da nije upoznat s tim. Iako smo je tražili, Tegeltijin zvanični stav je bio da danas nije u mogućnosti dati izjave za medije.

Druga tačka koja je izazvala pažnju javnosti je razmatranje prigovora o imenovanju Aide Hidović, Gorjane Šajin, Gordane Puljarević i Eveline Zadić na poziciju sudije suda u Čitluku, a njihova nacionalnost je uzrokovala brojne polemike i prigovore čelnih ljudi Čitluka, ali i HDZ-a. O ovome će se raspravljati na idućoj sjednici zbog opravdanog odsustva Ružice Jukić s današnje sjednice.

Državni ministar sigurnosti Dragan Mektić, koji se od ranije sve učestalije bavi analiziranjem rada pravosuđa, prokomentarisao je stanje u VSTV-u: «Ne samo što su pod određenim političkim utjecajem već i oni traže određene političke dilove s političkm elitama, pojedincima, nosiocima određenih političkih funkcija».

No, nisu se nacionalna krvna zrnca prebrojavala samo u slučaju Čitluk. Imenovanje Debevca i dalje je aktuelno. Iako je stupio na dužnost, njegova pozicija ugrožena je zahtjevom Ize Tankića, koji je zatražio poništenje odluke jer, kako Tankić ističe, Debevec nema dokazano iskustvo u rukovođenju, što je zakonom propisano za čelnika državnog Suda.

Izbor Debevca u javnosti je najviše izazvao pažnju zbog političkih poveznica s Fahrudinom Radončićem, što su obojica demantovali. Dok je Radončić na direktorsku poziciju pred izbor Debevca imenovao sina potpredsjednice VSTV-a, Radončićeva stranka nagrađuje porodice i drugih u pravosuđu – svima je poznato da je suprug Dijane Kajmaković direktor Sarajevskog aerodroma, s izuzeto visokim primanjima. Osim supruga, i ova tužiteljica bi mogla, kako se nezvanično saznaje, mogla biti nagrađena pozicijom u Tužilaštvu BiH. Kažu, bit će imenovana za zamjenicu Gordane Tadić, vršiteljice dužnosti glavnog državnog tužioca.

Ministar Mektić nije želio govoriti o imenima, kaže da se ovome mora stati u kraj i da je on za mlađe i sposobnije kadrove, koji nisu kompromitovani, niti politički vezani: «Ukoliko ima imalo sumnje da na određene pravosudne funkcije dolaze miljenici ili izlobirane ličnosti iz bilo koje političke partije, onda smo mi definitivno u katastrofalnoj i lošoj situaciji».

Oleg Čavka, koji je s Dijanom Kajmaković prije nekoliko godina bio ličnost godine u Avazu, podnio je Uredu disciplinskog tužioca prijavu protiv tužioca Bože Mihajlovića zbog nestanka 55 hiljada maraka. Po internim propisima i aktima, Mihajlović nema veze s transportom i prebacivanjem novca u Sud, već kuriri i popratno osoblje. Dimenziju više daje informacija da je Mihajlović postupajući tužilac u predmetu Fahrudin Radončić i drugi. U državnom Tužilaštvu od ranije se vrše istražne radnje zbog ubistva Ramiza Delalića Ćele, poznato je da je tu umiješan čovjek sa crne američke liste Naser Keljemendi, ali i neki naši političari, pa stoga i tolika trka za pozicije u pravosuđu.

federalna.ba

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA