Brutalni napadi na bošnjačke povratnike u Kotor Varoši, Vlasenici i Prijedoru, kao i sve češće provokacije u drugim gradovima RS, uznemirili su povratnike u ovaj bh. entitet. Iako Doboj slovi za sredinu koja može biti primjer suživota i medjunacionalne tolerancije i ovdje su sve češći slučajevi diskriminacije povratnika.
Nakon uvrijedljivih grafita i nacionalističkih divljanja navijačke grupe “Vojvode” u gradu uslijedili su verbalni sukobi osnovaca u Grapskoj. Bez saglasnosti gradskih vlasti Boračka organizacija je u povratničkom Makljenovcu podigla spomenik poginulim srpskim borcima, a svaka sportska pobjeda susjedne države proslavlja se provokacijama u povratničkim naseljima.
Zbog ovoga su se sastali bošnjački predstavnici zakonodavne vlasti u RS i Gradu Doboju i predstavnici povratničkih MZ kako bi zauzeli zajednički stav i od nadležnih zatražili da porade na sigurnosti za povratnike.
-Evo sada kada je Srbija pobijedila u finalu Svjetskog prvenstva u vaterpolu. Kolona vozila prolazila je krot Čaršiju. Uzvikivali su „Ovo je Srbija“ i ostalo. Interveniralaj e policija. Nije jednostavno i pitam se kome je u interes da u mladim ljudima budi toliko mržnju, kaže Nihad Hasukić, predsjednik gradske MZ Čaršija.
Poslanik u NSRS Mihnet Okić je kazao kako Bošnjaci svojim jedinstvom i otvorenošću u razgovrima s gradskim vlastima u Doboju, ali i u RS, moraju mijenjati stvari nabolje.
Na skupu je upozoreno da je broj bošnjačkih policajaca u posljednjih nekoliko godina smanjen za 1,5 posto, a da su iz povratničkih naselja povučeni bošnjački i postavljeni policajci drugih nacionalnosti.
-Ovo je politika koja pokušava u jednoj mirnoj povratničkoj sredini, da napravi eksces i da to krene jednim putem kojim ne treba krenuti – kaže Fehrat Osmanbegović, odbornik u Skuptšini Grada Doboja i predsjednik MZ Ševarlije u koju se vratilo 85 posto prijeratnih stanovnika.
Sa zajedničkim stavovima, uz gradske i entitetske vlasti, bit će upoznati i organi BiH i medjunarodna zajednica.
Avaz.ba