SAFF

Priznanje UN-a Majkama Srebrenice i Žepe: „Šampioni prevencije 2023.“

Facebook
Twitter
WhatsApp

Na konferenciji “Živa snaga svijetskog društva: Naslijeđe Konvencije iz 1948. o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida”, koja je održana 8. decembar 2023. godine u sjedište UN-a u New Yorku kao zvanični događaj obilježavanja 75. godišnjice Konvencije o genocidu i Međunarodnog dana sjećanja i dostojanstva žrtava zločina genocida, objavljena su imena UN-ovog priznanja „Raphael Lemkin – Šampioni prevencije 2023“ među kojima je Udruženje Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa.

Ovim priznanjem UN želi istaći veliki značaj preživjelih žrtava genocida koji svojim aktivnostima istrajno djeluju na polju prevencije, rečeno je na konferenciji u New Yorku.

Zajedno s Majkama Srebrenice i Žepe dobitnici ovog visokog priznanja su Tito i Miguela Vihalva iz Brazila, Fondacija “Free Yazidi” iz Iraka, Američki institut Jacob Blaustein za unapređenje ljudskih prava, gospođa Salima iz Udruženja žena Rohingya “Shanti Mohila”, Domitella Mukantaganzwa iz Ruande, Evropski centar za prava Roma, Organizacija Kdei Karuna iz Kambodže, Akciona grupa “Darfur” iz Sudana i bišop Celestin Hakizimana iz Ruande.

Ovogodišnji događaji povodom 75. godišnjice Konvencije o genocidu su nastojali istaći neka od dostignuća u prevenciji i kažnjavanju genocida od 1948. godine, prikazujući ih kao naslijeđe kojim se može ostvariti cilj sročen u poruci Nikad više. Među onim najznačajnijim je navedena presuda u procesu Bosna i Hercegovina protiv Srbije i Crne Gore izrečena 26. februara 2007. godine pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ).

Radi podsjećanja, Srbija je jedina država koja je presuđena pred ICJ za nesprečavanje genocida po osnovu Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida i drugih odredaba međunarodnog prava.

Događaji posvećeni obilježavanju 75. godišnjice Konvencije o genocide su bavili bonitetima ove presude, koja ima historijski značaj, pojedini bh. političari i neodgovorni bh. mediji nastavljaju s pričom o reviziji zanemarujući uspjeh Bosne i Hercegovine u ovom predmetu. Jedan od zadnjih u nizu takvih pokušaja smo imali priliku vidjeti na Face TV čiji je vlasnik i osnivač doveo vozača (sic) da govori o ovom predmetu. Vrijeme ovog “ekspertnog razgovora” poklapalo se sa zvaničnim obilježavanjem godišnjice Konvencije u čijem programu je presuda u procesu Bosne i Hercegovine protiv Srbije i Crne Gore navedena pod tačkom 1!, s naglaskom da ta presuda predstavlja nadu za moguće procese prevencije koji su danas itekako aktuelni nakon Mijanmara, Sudana, Ukrajine, Gaze…
I, ponovit ćemo, to je do sada jedina presuda izrečena jednoj državi za nesprečavanje genocida – presuda o njenoj odgovornosti kao države na temelju Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju genocida. Vrijeme će pokazati koja država će imati priliku da dobije takvu presudu. Teško da će to biti u skorije vrijeme.

Autor: Preporod

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA