Jedan od promotora, profesor Senadin Lavić, istakao je da Odobašićeva knjiga ispunjava ogromnu prazninu obilježenu “našom neodgovornošću i ljenošću da bilježimo i analiziramo događaje koji su iza nas, te da se prema njima kritički odnosimo i donosimo zaključke koji će nas osposobiti da predviđamo buduće događaje”.
Dodao je da je autor u knjizi obradio 1.132 grobnice u Bosanskoj Krajini, od čega 128 masovnih, 116 zajedničkih, 886 pojedinačnih, iz kojih je dosad ekshumirano 4.697 tijela i identificirano 4.006 osoba.
Lavić je rekao da su, osim bošnjačkih žrtava, u knjizi dokumentirani i podaci o više od 200 Hrvata ekshumiranih u Bosanskoj Krajini, velikom broju Roma, te da bi autor sigurno opisao i srpske žrtve da mu pojedine “političe elite” tog naroda nisu uskratile podatke o njima, a dokaz za to je opis ekshumacije jednog starog Srbina, antifašiste, ubijenog u logoru Keraterm.
Potcrtao je da je knjiga poziv svima koji su u mogućnosti da na isti način pomognu da se sazna istina o genocidu izvršenom u Sarajevu, Foči, Višegradu, Brčkom, Bijeljini, Zvorniku, Bratuncu, Nevesinju, Kalinoviku itd.
Profesor Nenad Tanović, također jedan od promotora, kazao je da je “knjigu vrlo teško dočitati, jer, iako je pisana jednostavnim stilom i faktografski, zbog samog sadržaja njena gola birokratska činjenitost ne ostavlja čitaoca hladnim”.
Naglasio je da će svi koji uspiju pročitati knjigu ili njen dio vidjeti koliko ona može biti snažno svjedočenje o jednom vremenu ali ujedno i “glasna optužba protiv svih koji nisu pokazali ljudskost ni onda, niti je pokazuju danas niti će je pokazati sutra”.
Knjigu je izdala Izdavačka kuća “Preporod”.
(Fena)
Menu
PREPORUKA