Na mjestu nekadašnjeg logora Trnopolje kod Prijedora, uz prisustvo manjeg broja ljudi zbog epidemiološke situacije s virusom korona, obilježena je godišnjica od njegovog formiranja.
Na mnogim mjestima još uvijek nema adekvatnih spomen-obilježja, poručuju bivši logoraši. Avdo Filović iz Kamičana, bio je logoraš u Trnopolju, gdje su mu bili zatočeni i supruga i jedan sin. Drugog sina je izgubio na ratištu u toku minulog rata.
– Radio sam u Hrvatskoj. Došao sam početkom maja u Kozarac i nakon napada na naše mjesto krili smo se po šumama, dok nismo zatvoreni u Trnopolje. Bilo je tu svega i svačega. Svakavih maltretiranja i mučnih situacija. Čim je logor, odmah znate da tu nije lijepo. Mučna su sjećanja. Ali, evo svake godine dolazimo tu da se prisjetimo svih onih koji su tada stradali i na te teške dane – prisjeća se Filović.
Mirsad Duratović, predsjednik Regionalnog udruženja Saveza logoraša regije Banja Luka kaže da su komemorativni skup pored ovog udruženja, organizovala udruženja logoraša “Kozarac“ i “Prijedor“.
– Ovaj skup je skromno obilježen u prisustvu mnogo manjeg broja ljudi, nego prethodnih godina. Pridržavamo se svih mjera zbog epidemiološke situacije s virusom korona, tako da nismo nikog ni pozivali. Došao je manji broj ljudi, položili smo vijence, proučili Fatihu za sve žrtve ovog logora – rekao je Duratović.
Duratović je potvrdio da je prvi put u proteklih 28. godina zvanično vijenac položen od strane predsjednika Skupštine Grada Prijedora.
– Da, mislim da je prvi put da je predsjednik Skupštine kao funkcioner položio vijenac. To naravno ne znači da raniji predsjednici nisu dolazili na skupove – istakao je Duratović i dodao da postoji nada i optimizam da će se uskoro na području bivšeg logora otvoriti spomen-soba.
– Na pragu smo tog rješenja da se napravi neka mala spomen-soba, atmosfera je prilično relaksirana i zaista se nadam da će u skorije vrijeme svjetlost dana ugledati spomen-obilježja, ne samo u Trnopolju, nego i u mnogim drugim mjestima – naveo je Duratović.
Logor u Trnopolju je otvoren po nalogu tadašnjeg Kriznog štaba maja 1992. godine, a zatvoren je tokom zime iste godine. Prema podacima Udruženja logoraša “Prijedor 92” kroz logor je prošlo više od 30.000 ljudi, dok je prema presudi Haškog tribunala rečeno da je ovo bio logor namijenjen za žene i djecu.
Otkriven je 5. avgusta 1992. Godine, kada su ga otkrili britanski reporteri i napravili fotografije izgladnjelih logoraša iza žice. Iz logora Trnopolje je 21. avgusta izvedeno oko 200 logoraša, koji su kasnije ubijeni na lokalitetu “Korićanskih stijena” na Vlašiću.
(Anadolija)