Radnici preduzeća Zrak jutros su blokirali ulaz u firmu i poručili stečajnom upravniku da neće dopustiti da uđe i podijeli otkaze radnicima, kako je rekao da će to danas uraditi, saopćio je Sindikat Zraka.
No jutros je zabranjen ulazak u firmu i upravi preduzeća na čelu sa direktorom Edinom Čanom, iako su radnici, kako je kazao Emir Kominlija, predsjednik Sindikata, zadovoljni njegovim radom.
Zrak ima 60 uposlenih radnika, koji su, kako je kazao Bajro Melez, predsjednik Sindikata metalaca Federacije BiH, koji je jutros došao ispred preduzeća Zrak, dobili podršku i od ostalih firmi i radnika namjenske industrije.
Općinski sud u Sarajevu je prije nešto više od 40 dana donio prvostepenu odluku o stečajnom postupku u ovom preduzeću.
Agonija preduzeća Zrak traje decenijama, od završetka agresije na BiH, a u posljednje tri, četiri godine, prema riječima Kominlije, stvari su nezaustavljivo krenule nizbrdo.
I pored teških uvjeta preduzeće je, kako kaže Kominlija, nedavno pokrenulo posao za jednu austrijsku firmu čiji je prvi ugovor vrijedan 750.000 KM, a dogovoren je posao i sa firmom iz Poljske u vrijednosti od 800.000 maraka.
– Što se tiče tržišta u Austriji, razgovarali smo sa njihovim predstavnicima i oni su spremni da s nama rade takva tri ugovora godišnje, što je više od dva miliona KM. Imamo još desetine upita za rad iz Češke, Bugarske…, ali to niko od nadležnih vlasti ne želi da vidi. Mi nećemo odustati, ako treba svaki dan ćemo dežurati, ali firmu ne damo. Hiljadu i jedan razlog je da se stečaj prekine – naglasio je Kominlija.
Ifet Đozo u Zraku je radio 43 godine, a od prije dvije i po godine je u penziji. Iako je penzionisan, boli ga, kaže, kad pogleda šta se radi od preduzeća u kojem bi još desetine mladih u budućnosti mogle naći zaposlenje.
– Šta reći, ima li igdje na svijetu da je vlasnik preduzeća država, a da joj ovako nešto radi. Slušam kako država preduzeću Aluminij iz Mostara “pokrije” dugove od 140 miliona KM, a u Zraku sav dug sa porezima nije ni 20 miliona maraka i ne može se to pokriti u firmi koja ima posla da svaki dan u nju uđe hiljadu ljudi – ističe Đozo.
Iza svega se, kako kažu radnici, kriju građevinski tajkuni i njihov lobi koji želi ugasiti firmu, srušiti sve i na lokaciji koja im je “zapela za oko” praviti zgrade.
(Faktor.ba)